• 2014-11-25

Pozdrowienia z Muszyny! Pocztówkowe oblicze Zbigniewa Łagockiego w Łodzi

12 grudnia w łódzkiej Galerii Starej zostanie otwarta wystawa pt. Pozdrowienia z Muszyny!. W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane fotografie Zbigniewa Łagockiego ukazujące sanatoria, uzdrowiska, miejsca wypoczynkowe oraz pocztówki ukazujące jego zdjęcia.

© fot. Zbigniew Łagocki. „Krynica. Sanatorium Budowlani”, lata 70-te (źródło: materiały prasowe organizatora)

© fot. Zbigniew Łagocki. „Krynica. Sanatorium Budowlani”, lata 70-te (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt wystawy powstał jako praca magisterska Katarzyny Kowalskiej (kuratorki wystawy) zrealizowana na specjalizacji kuratorskiej pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Szczerskiego w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wystawa jest realizowana przy współpracy artystycznej i merytorycznej z dr Marią Pyrlik – właścicielem spuścizny artystycznej Zbigniewa Łagockiego.

Ekspozycja ma na celu wyodrębnienie i zaznaczenie twórczości Łagockiego w dziedzinie fotografii pocztówkowej. Tym samym, wystawa poruszy aspekt jego działalności w okresie PRL – tak odmienny od szeroko opracowanej w badaniach jego najbardziej reprezentatywnej twórczości artystycznej obejmującej, między innymi, tematykę aktów oraz portretów. Wobec do tej pory znanego dorobku Łagockiego tym bardziej zaskakujący staje się fakt, że w latach 70. i 80. we współpracy z Krajową Agencją Wydawniczą, na kartkach pocztowych były publikowane jego zdjęcia prezentujące między innymi sanatoria, kurorty i domy wypoczynkowe – dalekie od subtelnej estetyki. (…)

Prezentowane fotografie pochodzą z archiwum dr Marii Pyrlik i z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Katarzyna Kowalska – kuratorka wystawy

© fot. Zbigniew Łagocki, „Muszyna. Dom Wypoczynkowy Alchemik”, 1974 rok (źródło: materiały prasowe organizatora)

© fot. Zbigniew Łagocki, „Muszyna. Dom Wypoczynkowy Alchemik”, 1974 rok (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pozdrowienia z Muszyny! to wystawa kilkunastu fotografii prof. Zbigniewa Łagockiego, które powstały głównie w latach 70. XX wieku. Część z tych fotografii zaistniała w formie kartek – pocztówek, które powszechnie wysyłało się z pozdrowieniami z wakacji. Sam Łagocki określał tego rodzaju fotografię jako folderową. Fotografia folderowa, bo miała pokazywać piękno tego miejsca, jego specyfikę i niepowtarzalność, a w domyśle zdjęcia mogłyby się znaleźć w folderach reklamujących to miejsce. Na potrzeby wystawy zostały wybrane zdjęcia głównie sanatoriów i hoteli. Pojawiają się również na nich ludzie, samochody, które dopełniają obraz i pokazują estetykę tamtych czasów. To do domów wypoczynkowych przyjeżdżali w czasach PRL-u pracownicy hut, kopalni i innych zakładów w celach rekreacyjnych. (…)

Zbigniew Łagocki (1927–2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 roku należał do ZPAF. Był członkiem Photographic Society of America. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1967 roku zdobył złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica. Był przewodniczącym komisji artystycznej FIAP. W 1972 roku otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: Wystawa Fotografii Subiektywnej (1968) i Fotografowie Poszukujący (1971). Od 1977 roku wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1994 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Był twórcą pierwszej Katedry Fotografii w Polsce na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. (…)

dr Maria Pyrlik

Kuratorka wystawy: Katarzyna Kowalska

Zbigniew Łagocki, Pozdrowienia z Muszyny!
Wernisaż: 12 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 17 stycznia 2015 roku
Galeria Stara
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz