• 2014-11-25

Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie po raz czternasty w Warszawie

5 grudnia w Warszawie startuje festiwal filmowy Watch Docs. Dokumenty będzie można obejrzeć m. in. w kinach Muranów i Antropos oraz w CSW Zamek Ujazdowski.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, który od 14 lat konsekwentnie popularyzuje ambitne, społeczne kino dokumentalne wśród polskiej publiczności. W programie trwającego 10 dni festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, wykłady oraz warsztaty.

Wydarzeniem 14. edycji festiwalu będzie retrospektywa twórczości amerykańskiego filmowca Joe Berlingera – laureata tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. To właśnie film Berlingera – Whitey: United States of America v. James J. Bulger – otworzy 14. Watch Docs. Ponadto na festiwalu zaprezentowane zostaną jeszcze cztery inne filmy Brlingera. Wśród nich m. in. głośny Under African Skies, w którym Paul Simon powraca do RPA, gdzie 25 lat temu, a więc w czasach bojkotu południowoafrykańskiego reżimu przez artystów, zdecydował się nagrać swój przełomowy album Graceland.

W konkursie o nagrodę Watch Docs będzie można zobaczyć dwanaście wybitnych dokumentów dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Wśród nich nagrodzony na Sundance Powrót do Homs Talala Derki ukazujący świat młodych rewolucjonistów z syryjskiego Homs, obróconego w gruzy przez wojska reżimu prezydenta al-Asada, prezentowany na festiwalu w Wenecji – Ukraina to nie Burdel. Historia Femenu, odsłaniający kulisy historii słynnej grupy ukraińskich feministycznych performerek, opowiadający o obozach odwykowych dla uzależnianych od internetu chińskich nastolatków Web Junkie Hilli Medalii i Shoshy Shlamy, czy znakomicie przyjęty na festiwalu w Locarno film laureata 11.Watch Docs, Fernanda Melgara, Schronisko.

Na tegoroczny program filmowy Watch Docs składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: Gringo Trails Pegi Vail – spojrzenie na fenomen masowej turystyki i jego wpływ na lokalne społeczności); Dyskretny urok propagandy – gdzie między innymi wyświetlone będą Zakazane filmy Felixa Moellera – doskonała analiza tak samego kina nazistowskiego, jak i jego współczesnego funkcjonowania; Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych, wśród których w 25 lat od wybuchu buntów w polskich więzieniach na Pomorzu zaprezentowany będzie dokument Małgorzaty Kozery Był bunt, po którym odbędzie się spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń debata o zmianach w polskim więziennictwie, oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, w której znajdzie się miejsce na różne gatunkowo formy filmowe, z eksperymentalnymi włącznie (m. in. najnowszy film Jean-Gabriela Périota We Are Become Death).

W programie 14. Watch Docs znalazła się także przygotowana we współpracy z Bergen International Film Festival retrospektywa Europa – druga ojczyzna?, poświęcona europejskiej różnorodności kulturowej (tu m.in. laureat weneckiego Złotego Lwa – Sacro Gra w reżyserii Gianfranco Rosiego).

Mocnym punktem festiwalowego programu będą filmy o rozgrywającym się obecnie dramacie Syrii. Obok wspomnianego już Powrotu do Homs, znajdzie się tu także pokazywany w Cannes wstrząsający obraz Silvered Water Ossamy Mohammeda czy nagrodzony w Marsylii, insajderski Nasz straszny kraj, a pokazom filmów towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa.

Nie zabraknie także tematu Ukrainy. Oprócz filmów o Majdanie widzowie będą mieli unikalną szansę zapoznać się z wybranymi materiałami z dokumentów, które są jeszcze w fazie produkcji, a opowiadają o sytuacji na wschodzie kraju. Z publicznością spotkają się m.in. Oleksij Radyński – redaktor ukraińskiej edycji Krytyki Politycznej oraz Giennadij Kofmana – dyrektor programowy festiwalu Docudays w Kijowie.

Gościem specjalnym tegorocznego Watch Docs będzie prof. Paul Scheffer, którego film Ziemia obiecana zaprezentowany zostanie w retrospektywie tematycznej Europa – druga ojczyzna?. Scheffer to holenderski filozof i polityk, autor głośnej książki Druga ojczyzna, jeden z najważniejszych komentatorów europejskich polityk integracji migrantów. W ramach Watch Docs odbędzie się wykład mistrzowski Scheffera na temat współczesnych modeli wielokulturowości.

14. edycji festiwalu towarzyszyć będzie wystawa The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus prezentująca twórczość holenderskiego fotografa Roba Hornstry oraz reportera Arnolda Van Bruggena, którzy od 2007 roku dokumentowali przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i w Państwowym Muzeum Etnograficznym (kinie Antropos).

Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Społecznego Instytutu Filmowego oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie Watch Docs rusza w Polskę – w 2015 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
kino Muranów w Warszawie
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
kino Antropos w Warszawie
Od 5 do 14 grudnia 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz