Tadeusz Różewicz w Rydze. Europejskie Porty Literatury

29 listopada w Rydze, obecnej Europejskiej Stolicy Kultury, w ramach cyklu Europejskie Porty Literatury zainaugurowanego przez Biuro Literackie, zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

Europejskie Porty Literatury: Tadeusz Różewicz, Ryga (źródło: materiały prasowe)

Europejskie Porty Literatury: Tadeusz Różewicz, Ryga (źródło: materiały prasowe)

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Podczas wrześniowego czytania twórcy z Polski zostali entuzjastycznie przyjęci przez publiczność zgromadzoną w księgarni NicePlace Mansards. Padały liczne pytania o publikacje książkowe polskich autorów w Rydze. Pierwszą odpowiedzią na to literackie zapotrzebowanie będzie wydarzenie poświęcone poecie, którego twórczości nie można pominąć, mówiąc o współczesnej polskiej poezji – Tadeuszowi Różewiczowi.

W Europejskiej Stolicy Kultury pokazany zostanie film Dorzecze Różewicza – dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, w którym polscy poeci opowiadają o tym, co zawdzięczają twórczości Różewicza i jak ją interpretują, określając jednocześnie miejsce oraz rolę poety w literaturze polskiej i światowej. To materiał ciekawy również ze względu na zawarte w nim materiały archiwalne oraz wideoklipy do wierszy czytanych przez Kingę Preis.

Łotewskiej publiczności zaprezentowana zostanie twórczość Różewicza w wyborze i przekładzie Ingmary Balode – poetki, tłumaczki i redaktorki w największym portalu literacko-filozoficznym 1/4 Satori na Łotwie – która przygotowała także wrześniowe przekłady polskich poetów. Ponadto w Europejskiej Stolicy Kultury 2014 zostanie pokazany reprint Kartoteki Różewicza, a spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z udziałem Artura Burszty i łotewskimi znawcami Różewicza.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 29 listopada o godzinie 16.00 w księgarni NicePlace Mansards (K. Barona iela 21a). Współorganizatorem spotkania jest Ambasada RP w Rydze. Wydarzenia dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi realizowane są w ramach projektu Europejskich Portów Literackich przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Europejskie Porty Literatury: Tadeusz Różewicz
29 listopada 2014 roku, godz. 16.00
Księgarnia NicePlace Mansards w Rydze

Dodaj komentarz