• 2014-11-25

Siostry i Schiller premierowo w polskich kinach

Siostry i Schiller to historia miłosnego trójkąta, którego uczestnikiem jest Friedrich Schiller. Film Dominika Grafa do polskich kin wejdzie 28 listopada.

„Siostry i Schiller” reż. Dominik Graf – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Siostry i Schiller” reż. Dominik Graf – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Rudolstadt, lato 1788 roku. Zbuntowany poeta, Friedrich Schiller (Florian Stetter), i dwie zubożałe arystokratki przeżywają niezapomniany czas, który koniec końców zwiąże ich ze sobą. Nieszczęśliwa w małżeństwie Caroline von Beulwitz (Hannah Herzsprung) i jej nieśmiała siostra, Charlotte von Lengefeld (Henriette Confurius), serio traktują przysięgę, że będą się wszystkim dzielić. Nawet autorem Zbójców. Charlotte wychodzi za mąż za Schillera, żeby mogli nadal wszyscy troje żyć razem zachowując pozory. Caroline opuszcza męża, a potem zachodzi w ciążę, co zachwieje kruchą równowagą trójkąta. Jednak Schiller jest zdecydowany walczyć o obie siostry. Pełna namiętności historia z Weimarem i Rewolucją Francuską w tle.

Dominik Graf – urodził się w 1952 roku w Monachium w artystycznej rodzinie. Jest synem aktora Roberta Grafa i pisarki Selmy Urfer. Trudni się nie tylko reżyserią i pisaniem scenariuszy, ale też dziennikarstwem. Regularnie publikuje artykuły i eseje na temat filmów w wielu niemieckich periodykach. Jest zafascynowany europejskim kinem gatunkowym, czego dowód daje w swoich filmach. Wykorzystuje w nich środki stylistyczne charakterystyczne dla klasyków: szybkie najazdy kamery z dużej odległości, doświetlanie przestrzeni, długie ujęcia ulic, fotografowanie przestrzeni przez okna, z zewnątrz. Jeśli w którymś z jego dzieł pojawia się narrator, zazwyczaj sam się w niego wciela. Bardzo często pojawia się też w epizodycznej roli w swoich filmach. Lubi pracować z zaufanymi osobami, dlatego często współpracuje z tymi samymi scenarzystami, takimi jak Rolf Basedow, Markus Busch, Christoph Fromm, Günter Schütter i Bernd Schwamm. Najbardziej znany jest z filmów Niepokonani z 1994, Der Skorpion z 1997 i Mapa serca z 2002 roku. Kiedy zdecydował się na pracę przy wysokobudżetowych Niepokonanych, niemieckim thrillerze policyjnym, musiał nieustannie ścierać się z wymagającymi producentami. Kiedy film poniósł porażkę finansową, po części z przymusu, a po części z własnej woli zdecydował się na pracę w telewizji. Od tamtej pory większość jego filmów powstaje właśnie dla tego medium. Jak bowiem twierdzi, w telewizji ma o wiele więcej artystycznej swobody niż przy filmach kinowych.

Siostry i Schiller
Reżyseria: Dominik Graf
Obsada: Florian Stetter, Hannah Herzsprung, Henriette Confurius
Premiera: 28 listopada 2014 roku
Dystrybutor: Aurora Films

Dodaj komentarz