Premiera książki Szymona Piotra Kubiaka pt. Modernizm zapoznany

28 listopada w Domu Amarantowym w Poznaniu odbędzie się prezentacja książki Szymona Piotra Kubiaka Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939.

„Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939” Szymon Piotr Kubiak – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939” Szymon Piotr Kubiak – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to pierwsza przekrojowa książka na temat architektury międzywojennego Poznania – miasta, które po odzyskaniu niepodległości świadomie szukało nowego oblicza, własnego miejsca w odrodzonym państwie i swojego pomysłu na nowoczesność. Autor przedstawia pełną panoramę przemian w architekturze miasta od powstania wielkopolskiego do wybuchu II wojny światowej: gmachy użyteczności publicznej, kamienice, bloki mieszkalne, wille, kościoły, wybrane pomniki i ważniejsze założenia urbanistyczne. Jeden z siedmiu rozdziałów poświęcony jest dorobkowi Powszechnej Wystawy Krajowej. Oprócz gmachów dobrze znanych, takich jak Wyższa Szkoła Handlowa, Dom Żołnierza czy PKO, autor prezentuje projekty zapomniane, między innymi Dom Powstańca, Wyższą Szkołę Pielęgniarek czy prewentorium dziecięce w Kiekrzu – młodzieńczy projekt Macieja Nowickiego. Architektoniczny pejzaż międzywojennego Poznania ukazany jest na ponad 300 ilustracjach z przedwojennych czasopism, archiwów publicznych i domowych szuflad. Tekst oparto na dysertacji obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2009 roku, uhonorowanej Nagrodą Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską. 
Po spotkaniu w sali dawnego kina Amarant będzie miała miejsce prezentacja unikalnego materiału filmowego z przedwojennego Poznania w sali dawnego kina Amarant.

Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939 – spotkanie
Autor: Szymon Piotr Kubiak
28 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Dom Amarantowy
Poznań

Dodaj komentarz