Miron Białoszewski – warszawski poeta do szpiku kości

27 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie, podczas którego Tadeusz Sobolewski, Piotr Kubkowski i Weronika Parfianowicz-Vertun opowiedzą o powiązaniach Mirona Białoszewskiego i jego twórczości z Warszawą.

Luty 1962, Warszawa, Polska. Adaptacja „Kordiana” w Teatrze Osobnym. Miron Białoszewski w roli tytułowej. Fot. Irena Jarosińska, ze zbiorów Ośrodka Karta  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Luty 1962, Warszawa, Polska. Adaptacja „Kordiana” w Teatrze Osobnym. Miron Białoszewski w roli tytułowej. Fot. Irena Jarosińska, ze zbiorów Ośrodka Karta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślady Warszawy w poezji i poezji w Warszawie, archiwalne zdjęcia i nagrania – o warszawskim poecie i Warszawie Białoszewskiej opowiedzą Tadeusz Sobolewski, przyjaciel poety, autor monografii Człowiek Miron oraz Piotr Kubkowski i Weronika Parfianowicz-Vertun, współautorzy książki Tętno pod tynkiem o powiązaniach Białoszewskiego z Warszawą. Trzydzieści lat po śmierci Mirona Białoszewskiego młodzi uczeni rysują podwójną mapę jego Warszawy. Pokazując, co widział z okien na Chamowie, przypominają objawienie na Siekierkach. Proponują czytanie jego prozy jako rozwiązywanie zagadki – przełożenie punktów przestrzeni na utajnioną siatkę relacji i interakcji.

Podczas spotkania zostaną odczytane także wierszy poety i fragmenty jego prozy. Spotkanie poprowadzi Alicja Rosé (Kultura Liberalna). Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Miron Białoszewski – warszawski poeta do szpiku kości
27 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz