Michał Rutkowski o szczęściu malowanym w Warszawie

Do 29 listopada w warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę prac Michała Rutkowskiego pt. Namaluj mi szczęście.

Michał Rutkowski, „Sex pendzlem”, olej na drewnie, 79x52.5 cm, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Rutkowski, „Sex pendzlem”, olej na drewnie, 79x52.5 cm, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Rutkowski – poeta i prozaik, muzyk (kompozytor, autor tekstów, wykonawca), reżyser i edytor video, grafik, malarz. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją Międzynarodowe Stosunki Polityczne. NAMALUJ MI SZCZĘŚCIE jest trzecią wystawą indywidualną autora w Warszawie; poprzednie miały miejsce w latach 2009 i 2011. Jest to wystawa tematyczna, całkowicie podporządkowana aktom poszukiwania i percepcji szczęścia.

Przedstawiam świat zmysłowy, ale niełatwy dla bezpośredniej percepcji. Szukam rzeczy nowych i nieznanych, które są częstokroć jeszcze nienamacalne, i dlatego próby pochwycenia tej rzeczywistości w sposób malarski mają tendencje by zbliżać się do abstrakcji. Wrażenia, które zatrzymuję na podobraziu nie są jednak przypadkowe – jest to coś, czemu staram się nadać realny byt. Sprowadzam do rzeczywistości tylko to, co ofiarowuje bezpretensjonalne przeżycie szczęścia, nie imając się wrażeń emocjonalnie niewyraźnych lub ciężkich. Inspiracją twórczą jest tu kosmos i jego energia, zaś z bogactw ziemskich piękny i barwny świat roślinny, oraz delikatność kobiety. Nie oddaję ich kształtu, skupiam się raczej na treści, wibracji, odczuciu i to je portretuję. W trakcie aktu malarskiego zdaję się być pochłonięty przez przyszłość, której tu i teraz jeszcze nie ma; którą odciskam na obrazie lub rysunku.

Micha Rutkowski

Namalować dźwięk? Namalować vibrato energii? Namalować szczęście? Właśnie szczęściu, przeżyciu i energii szczęścia, podporządkowany został dobór prac na tę wystawę.

Micha Rutkowski, Namaluj mi szczęście
Wystawę można oglądać od 18 do 29 listopada 2014 roku
Galeria Schody w Warszawie

 

Dodaj komentarz