• 2014-11-25

Polska–Izrael–Ciało–Proces–Taniec: Maat Festival

Maat Festival to międzynarodowy program rezydencyjny, goszczący artystów tancerzy. Kolejna, szósta już edycja jest poświęcona Izraelowi, a jej finał odbędzie się w dniach 5–8 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie.

VI Maat Festival, „Israel Now" (źródło: materiały prasowe)

VI Maat Festival, „Israel Now!" (źródło: materiały prasowe)

Pierwsza Polska Platforma Rezydencji – artystów-tancerzy skorelowanych ściśle ze światem multimediów umieszczonych w eksperymentalnym miejscu prezentacji IDEA ZONE właśnie rozpoczyna się po raz szósty. Twórcy festiwalu podróżując po Izraelu zachwycili się jego wspaniałym ciepłem i energią ludzi. Obserwowali tę wspaniałą ziemię i jej wielokulturowość, której częścią postanowili się podzielić, zapraszając izraelskich artystów do udziału w projekcie Maat Festival, Israel Now!

W projekcie bierze udział siedem rezydencji: Daphna Horenczyk, Lilach Livne, Andrea Costanzo Martini, Adi Weinberg, Michael Getman, Talia De Vries oraz Piotr Trojan, skupiających się głównie na przemianach ludzkiego ciała, jego ewolucji w tańcu i procesie: wewnętrznym laboratorium. Efekty pracy – premiery solo zostaną zaprezentowane w dniach 5–8 grudnia w Lublinie. Po raz kolejny nieodłącznym elementem wszystkich rezydencji będą filmy dokumentalne tworzone przez Patrycję Płanik: zapis realnego czasu pracy i obecności z rezydentami, tworzące multimedialną kolekcję najciekawszych osobowości współczesnego młodego tańca.

Maat Festival promuje wybitnych artystów, tancerzy i choreografów młodego pokolenia. To międzynarodowy program rezydencyjny, który stał się niejako domem tańca, w którym spotykać się z zaproszonymi artystami możemy przez cały rok – tym sposobem staje się pierwszym w Polsce rezydencyjnym festiwalem w takim wymiarze. Wyjątkowości temu programowi dodaje fakt, że podobnej tak rozbudowanej formy w Polsce nie sposób znaleźć.

VI Maat Festival Israel Now!
5–8 grudnia 2014 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz