• 2014-11-25

Lubaszenko I – czytanie performatywne sztuki Michała Zadary

29 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie będzie można wziąć udział w performatywnym czytaniu sztuki Michała Zadary Lubaszenko I.

„Lubaszenko I”, czytanie sztuki Michała Zadary – logo teatru (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lubaszenko I”, czytanie sztuki Michała Zadary – logo teatru (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czytanie to kontynuacja wydarzeń w ramach bloku tematycznego O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina. W połowie września 1944 roku żołnierze Pierwszej Armii Wojska Polskiego (nazywanej Armią Berlinga) przeprawili się przez Wisłę by wesprzeć warszawskich powstańców. Nieprzygotowana militarnie akcja kosztowała życie ponad trzech i pół tysiąca żołnierzy. Dramat historyczny Michała Zadary nawiązuje do autentycznej postaci Mikołaja Lubaszenki (ojczyma aktora Edwarda Linde-Lubaszenki) Rosjanina, oficera Wojska Polskiego i dowódcy jednego z oddziałów berlingowców. Wokół historycznych faktów autor buduje nowoczesną tragedię, w której decyzje i plany polityków niczym fatum wpływają na losy bohaterów.

Michał Zadara – reżyser teatralny, autor instalacji video i filmów niezależnych. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Związany między innymi z teatrami: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Polskim w Bydgoszczy, pracuje też w Niemczech i Izraelu. Laureat wielu nagród, w tym Paszportu Polityki (2007) i Nagrody im. Konrada Swinarskiego (2014).

Lubaszenko I – czytanie performatywne
Reżyseria: Michał Zadara
Obsada: Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Edward Linde Lubaszenko, Jacek Braciak, Michał Sitarski, Kazimierz Wysota
25 listopada, godz. 19.00
Mózg Powszechny w Teatrze Powszechnym
Warszawa

Dodaj komentarz