• 2014-11-24

Festiwal Dużego Formatu czyli poezja na Saskiej Kępie

Festiwal Dużego Formatu od 29 do 30 listopada zagości w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie. Tegoroczna, druga edycja odbywa się pod hasłem Poza Format.

Festiwal Dużego Formatu – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Dużego Formatu – logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń związanych z szeroko pojętą literaturą. Odbędą się spotkania z autorami, dyskusje, warsztaty literackie i artystyczne dla dzieci, teatralne improwizacje, koncerty, performance i poetycki Hyde Park. Będzie też działać księgarnia łagodnych cen.

Spadek czytelnictwa, coraz szybsze tempo życia, przytłaczająca ilość informacji dostępna dzięki nowym technologiom sprawiają, że poezja znika z głównego nurtu. Co zrobić, by odwrócić to zjawisko? Jak poezja może nas wzbogacić? Dlaczego coraz więcej osób do niej wraca – nie tylko czytając, ale i pisząc?

Poezja jest formą rozmowy między autorem i czytelnikiem, ale może mieć też ogromną rolę terapeutyczną – pomaga uporządkować myśli i doznania. Polska zawsze poezją stała, nie warto odsyłać jej teraz do lamusa.
Rafał T. Czachorowski, organizator Festiwalu.

Być może, jak zapowiadali futuryści, właśnie wiersze, często odpowiadające ilości znaków w twitterowym lub facebookowym poście będą literaturą przyszłości? Ponad dwieście zgłoszeń na tegoroczny konkurs poetycki może być zapowiedzią renesansu poezji. To twórczość autorów niepokornych, chociaż nie zawsze głośnych, na pewno wyróżniających się. – dodaje Rafał Czachorowski. Wręczenie nagród zwycięzcom – Mariuszowi Cezaremu Kosmali, Tomaszowi Smogórze i Radosławowi Sobotce – odbędzie się w trakcie festiwalu. O poezji laureatów wypowiedzą się członkowie jury konkursu: Jolanta Szwarc, Jerzy Beniamin Zimny i Rafał T. Czachorowski.

Jakie czekają nas atrakcje? Ernest Bryll opowie czy warto wychodzić w poezji poza format i przeczyta swoje wiersze. Artur Cieślar zaprezentuje swoją najnowszą książkę Kobieta metamuzyczna, Leszek Szaruga poprowadzi spotkanie z autorami Antologii współczesnych polskich opowiadań (m.in.: Mariką Krajniewską, Krzysztofem Maciejewskim, Pawłem Orłem, Izabelą Szolc i Adamem Wiedemannem). Aldona Borowicz, Mirka Szychowiak i Katarzyna Fetlińska – znaczące poetki trzech pokoleń zmierzą się z mitem poezji kobiecej. Rafał Różewicz poprowadzi panel dyskusyjny pokolenie 89 czyli młode wilki już są na scenie i przeczyta swoje najnowsze wiersze.

Festiwal Dużego Formatu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Dużego Formatu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia będzie oficjalna premiera Tramwajów na pustyni Piotra Fedorczyka, przedwcześnie zmarłego przed rokiem warszawskiego poety. W strefie muzyki usłyszymy Michała Zapałę, Grzegorza Paczkowskiego i Urszulę Kmieć. Beata Pflanz przeprowadzi artystyczny performance, odbędzie się spektakl Teatru Improwizacji Bez Klepki. Zostaną wręczone Nagrody główne w II OPK na Tomik Wierszy Duży Format

Drugi dzień to głównie maraton spotkań autorskich. Wystąpią m.in.: Jacek Michalski, Joanna Jurewicz, Judyta Bednarczyk, Arkadiusz Kwaczek, Alx z Poewiki, Ewa Solska i Mariusz Jagiełło.

Festiwal, który prezentuje twórczość poetów i artystów z całego kraju jest próbą integracji rozproszonego środowiska. Jest również, a może przede wszystkim możliwością prezentacji autorów, którzy w wielu przypadkach pierwszy raz będą występowali w stolicy.

Na Festiwalu spotykają się tez wydawcy poezji, którzy szukają nowych sposobów jej popularyzacji. Wbrew stereotypom, medium właściwym dla poezji jest nie tylko tradycyjny papier, ale coraz częściej również smartfon, tablet czy e-czytnik.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dużego Formatu, która wydaje tomiki poezji oraz prowadzi warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych. Fundacja zajmuje się również poszukiwaniem poetyckich talentów i wspieraniem debiutantów. Głównym celem Fundacji jest upowszechnianie oraz promocja polskiej literatury. FDF organizuje ogólnopolskie i regionalne akcje kulturalne.

Festiwal Dużego Formatu
29-30 listopada 2014 roku
Klub Kultury Saska Kępa
Warszawa

Dodaj komentarz