• 2014-11-24

Kielecki Teatr Tańca dla najmłodszych

Kielecki Teatr Tańca przedstawi na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury widowisko pt. Dziadek do orzechów. Spektakle odbędą się 30 listopada i 1 grudnia.

„Dziadek do orzechów", Kielecki Teatr Tańca, fot. B. Kruk (źródło: materiały prasowe)

„Dziadek do orzechów", Kielecki Teatr Tańca, fot. B. Kruk (źródło: materiały prasowe)

Dziadek do orzechów w opracowaniu Kieleckiego Teatru Tańca to barwna kompozycja, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Akcję spektaklu umieszczono w czasach współczesnych, w popularnej dziś galerii handlowej, co pozwoliło z tego klasycznego baletu wydobyć zupełnie nowe jakości.

Autorami choreografii do tego magicznego widowiska są Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak. Połączenie muzyki Piotra Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego jest nośnikiem ogromnej wartości historycznej, edukacyjnej i poznawczej. Istotnym atutem produkcji są kostiumy i scenografia, zaprojektowane przez uznaną scenograf i kostiumograf Małgorzatę Słoniowską, na stałe współpracującą z Operą Wrocławską.

Główną bohaterką spektaklu jest Klara, która otrzymała od Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. Zauroczona prezentem dziewczynka, po dniu pełnym emocji, zapada w magiczny sen. Jej pragnienie spotkania miłości sprawia, że dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Młodzieńca, którego Klara obdarza silnym uczuciem. Razem, z pomocą zabawek pokonują armię myszy i odbywają przedziwny spacer po odmienionej galerii handlowej. Przedmioty ze sklepowych półek ożywają i zabierają naszych bohaterów w taneczną podróż dookoła świata. Klara i Młodzieniec swoją wędrówkę rozpoczynają w cukierni, smakując torty, cukierki, precelki i lody. Będąc w sklepie z butami tańczą taniec hiszpański, w kawiarni aromatyczna kawa przenosi ich w arabski Bliski Wschód. Świat chiński to sklep z porcelaną i porcelanowym młotkowym rozbójnikiem. Swoją wędrówkę kończą w kwiaciarni, gdzie Klara zamienia się w białą różę, a Młodzieniec w ogrodnika. Pragnienie Klary o wymarzonej miłości znajdzie spełnienie w ślubie z Młodzieńcem i weselu, na którym bawią się wszystkie postaci z sennych marzeń.

Muzyka: Piotr Czajkowski
Choreografia i reżyseria: Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak
Libretto w wersji autorskiej, na podstawie oryginalnego libretta: Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Spektakl Dziadek do orzechów, Kielecki Teatr Tańca
30 listopada 2014 roku, godz. 17.00 oraz 1 grudnia 2014 roku, godz. 10.00 i 13.00
Sala Teatralna, Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz