• 2014-11-24

Dni Nagrody Lux w Kinie Muranów

W Kinie Muranów w Warszawie odbędą się pokazy filmów nominowanych do Nagrody Parlamentu Europejskiego  Lux 2014. Gutek Film oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają na wydarzenie, które odbędzie się od 27 do 29 listopada. Natomiast 28 listopada organizatorzy zapraszają na debatę Gdzie jest widownia? Europejskie filmy i ich publiczność. Każdego dnia będzie wyświetlany film z finałowej trójki.

Dni Nagrody Lux (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dni Nagrody Lux (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 listopada o godz. 19.00 będzie wyświetlany Class Enemy, reż. Rok Biček. Jest to opowieść o trudnych relacjach uczniów z nauczycielem języka niemieckiego.  Z powodu ogromnych różnic w postrzeganiu tego, czym jest życie, relacja między dwiema stronami staje się nie do zniesienia. Emocje biorą górę nad myśleniem, a świadomość, że nie wszystko jest czarno-białe, nadchodzi zbyt późno.

28 listopada o godz. 19.00 zaprezentowany będzie Girlhood, reż. Céline Sciamma. Dzieło opowiada o przemianie pewnej dziewczyny, która wpadła w złe towarzystwo. Należąc do gangu ulicznego, bohaterka odnajduje nadzieję na poszukiwanie upragnionej wolności.

29 listopada o godz. 19.00 pokazana będzie Ida, reż. Paweł Pawlikowski. Akcja rozgrywa się w Polsce w 1962 roku. Bohaterka, która od dziecka mieszkała w zakonie. Przed złożeniem ślubów dowiaduje się o swej krewnej. Pragnie poznać ją i odkryć swoją przeszłość.

Dni Nagrody Lux w Kinie Muranów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dni Nagrody Lux w Kinie Muranów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Dni Nagrody LUX, organizowane w ponad 40 miastach Europy, to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy zostaną wyświetlone we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje zostaną opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 17 grudnia jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2014 roku. Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu.

Dni Nagrody Lux
od 27 do 29 listopada 2014 roku
Kino Muranów w Warszawie

 

Dodaj komentarz