• 2014-11-24

Wrocławskie Targi Dobrych Książek za półtora tygodnia

23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek zbliżają się wielkimi krokami. Od 4 do 7 grudnia miłośnicy książek ponownie będą mogli cieszyć się obecnością najlepszych wydawnictw z całej Polski i uczestniczyć w licznych spotkaniach z autorami.

23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – plakat (źródło: materiały prasowe)

23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – plakat (źródło: materiały prasowe)

Targi już po raz drugi odbędą się w budynku dworca Wrocław Główny. To świetna lokalizacja nie tylko dla wrocławian, ale także dla turystów i podróżnych. Podobnie jak w ubiegłym roku WTDK zajmą pomieszczenia na pierwszym piętrze, które z jednej strony są widoczne z hallu głównego, a z drugiej wolne od zgiełku peronów.

Zaproszenie do udziału w targach chętnie przyjmują wydawcy, ilustratorzy, krytycy oraz dziennikarze, a przede wszystkim znani i cenieni pisarze. Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz, Olga Tokarczuk, Anna Dymna, Elżbieta Baniewicz, Iwona Chmielewska, Marek Krajewski, Filip Springer, prof. Norbert Honsza, Janusz Majewski, Izabela Klementowska, Mariola Pryzwan, Anna Mieszkowska, Alicja Resich-Modlińska, Paweł Smoleński, a także Jurij Andruchowycz, Jacek Cygan, Agata Młynarska, Agnieszka Maciąg i Barbara Bursztynowicz.

Gościem WTDK będzie również Pavol Rankov, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za powieść Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), który w sobotę 6 grudnia od godziny 15.00 do 16.00 będzie podpisywał swoje książki przy stoisku Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Targi to jednak nie tylko spotkania z autorami. W programie przewidziane są także liczne atrakcje: warsztaty, spektakle, prelekcje, wykłady i konkursy. Tradycyjnie będą także zajęcia dla dzieciom i młodzieży. Młodzi czytelnicy będą brać udział w wydarzeniu od samego początku. To własnie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież z gimnazjum i klas ponadgimnazjalnych otworzą targi kolorową paradą Pożeraczy Książek. Wesołą grupę przebierańców będzie można spotkać na dworcu 4 grudnia w samo południe. Dodatkowo program dwóch pierwszych dni WTDK (4 i 5 grudnia) jest przygotowowywany właśnie z myślą o szkołach i wspólnej klasowej wizycie na tragach. W tych dniach organiztorzy zapowiadają specjalne atrakcje dla uczniów dostosowane do różnych grup wiekowych (od przedszkola do liceum). Będzie można wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej GRAMOL, warsztatach Leczymy książki, polegających na naprawie i zadbaniu o wygląd zniszczonych książek, spotkaniach z autorami czy prelekcjach. Na miejscu dostępna będzie również sala zabaw dla dzieci oraz kawiarnia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, fot. Maciej Szwed (źródło: materiały prasowe)

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, fot. Maciej Szwed (źródło: materiały prasowe)

Jak co roku w wydarzeniu będą uczestniczyli także ambasadorzy WTDK, czyli Mole Książkowe, które pojawią się w mieście już w weekend poprzedzający Targi. Mole Książkowe będą oczywiście obecne także przez wszystkie dni Targów. Już tradycyjnie mieszkańcy będą mogli spotkać te postaci m.in. w tramwajach. Na dworcu spotkamy także bajkowych szczudlarzy, a 6 grudnia małych i dużych czytelników odwiedzi święty Mikołaj.

Przy okazji Tragów wszyscy będą mogli  stać się pomocnikami Mikołaja. Wystarczy, że włączą się do akcji charytatywnej zbierania upominków dla dzieci z Domów Dziecka. Upominki w postaci zabawek, książek, słodyczy i innych miłych niespodzianek będzie można przekazywać od 4 do 7 grudnia w sali zabaw CzasDzieci.

Warto także wziąć udział w ogólnopolskich Wyborach literackich, które będą przeprowadzane podczas targów przez wolontariuszy. Akcja odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i ma na celu promowanie polskich pisarzy i literatury oraz stworzenie wielkiego i unikatowego sondażu opinii.

Program 23. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek wciąż jeszcze jest rozbudowywany. Na wybrane wydarzenia targowe obowiązują wcześniejsze zapisy. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Organizatorem 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Od 4 do 7 grudnia 2014 roku
Dworzec Wrocław Główny

Dodaj komentarz