• 2014-11-22

Muzyczne freski czyli Grzegorz Turnau i premiera nowej płyty

7 widoków w drodze do Krakowa – nowa płyta Grzegorza Turnaua, inspirowana odkrytymi w pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami, ukaże się 28 listopada.

„7 widoków w drodze do Krakowa” – Grzegorz Turnau (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„7 widoków w drodze do Krakowa” – Grzegorz Turnau (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Na płycie zostało nagranych trzynaście utworów. Autorem większości tekstów jest poeta Bronisław Maj, ale jest też wiersz Horacego w przekładzie Zygmunta Kubiaka i zwanego Horacym północy – Macieja Sarbiewskiego, a także jeden tekst Grzegorza Turnaua. Muzyk jest również autorem wszystkich kompozycji, aranżacji i producentem albumu.

Teksty Maja sprawiają, że błaha z pozoru historyjka malarsko-muzyczna zyskała drugie dno: jest próbą refleksji nad więzią z poprzednimi pokoleniami i niepozbawioną czarnego humoru suitą podróżną. Jak mawia Bronek Maj, nie mam już 46 lat, więc mogę sobie pozwolić na takie melancholie. To nie jest płyta o Krakowie. Kraków istnieje tu jako miejsce, do którego nigdy się nie dociera, pełni trochę rolę utraconego raju, a może nierealnej, akradyjskiej krainy, ku której można jedynie dążyć. To są widoki w drodze do Krakowa, a nie widoki z Krakowem w tle.
Grzegorz Turnau

Singlem zapowiadającym całość jest kompozycja Ledwie chwila. Poza wydaniem płyty zaplanowana jest też trasa koncertowa w filharmoniach i dużych salach koncertowych.

Grzegorz Turnau – pianista, wokalista, kompozytor i aranżer pisze i wykonuje piosenki od ponad trzydziestu, a nagrywa je od ponad dwudziestu. Wydał piętnaście solowych albumów z muzyką pisaną do wierszy różnych autorów, w tym własnych. Jest także autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Otrzymał dziewięć Fryderyków – nagród polskiej fonografii. Artysta prowadzi bardzo intensywną działalność koncertową, występując solowo, w duetach, składach kameralnych i z własnym zespołem.

7 widoków w drodze do Krakowa
Grzegorz Turnau
28 listopada 2014 roku
Wydawca: Mystic Production

Dodaj komentarz