• 2014-11-22

Taniec, życie moje – rozmowa z Martą Mirocką

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na ósme spotkanie z cyklu Czas na taniec!, które odbędzie się 25 listopada w Klubie Aktora Loża w Krakowie. Gościem spotkania będzie Marta Mirocka.

Czas na taniec!, "Taniec – życie moje", plakat (źródło: materiały prasowe)

Czas na taniec!, "Taniec, życie moje", plakat (źródło: materiały prasowe)

Marta Mirocka to artystka, której znaczenie dla krakowskiej sceny tanecznej trudno przecenić. Starsi melomani i miłośnicy baletu klasycznego pamiętają ją ze sceny Opery i Operetki w Krakowie. Kilka pokoleń tancerzy zna ją jako panią profesor.

Choć z wykształcenia jest inżynierem budownictwa lądowego i pracowała w tym zawodzie przez 20 lat, równolegle swoje życie związała z tańcem. Karierę baletową zaczynała jeszcze na studiach jako tancerka. W latach późniejszych dała się poznać jako choreograf i pedagog m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W krakowskiej Szkole Baletowej uczy już ponad 50 lat. Od 16 lat jest też jej dyrektorem artystycznym. W tym roku mury szkoły opuści 112. absolwent wykształcony pod okiem pani Marty.

Tematem spotkania będzie… życie. Życie w tańcu, na scenie, jego blaski i cienie. Marta Mirocka opowie także o sztuce łączenia życia artystycznego z codziennością oraz o pracy choreografa, o spektaklach, które zasłużyły na szczególne miejsce we wspomnieniach ich twórcy. Prowadzący spotkanie spróbują się dowiedzieć, czy swoich sił w balecie może próbować każdy i z jakimi poświęceniami wiąże się wybór takiej drogi życiowej. Rozmowa będzie ilustrowana pokazem zdjęć i fragmentów filmów z przedstawień w choreografii naszego gościa. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Organizatorzy chcą pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Celem spotkań jest również skupienie środowiska tanecznego miasta Krakowa.

Spotkanie z Martą Mirocką Taniec, życie moje
Organizator: Balet Dworski Cracovia Danza oraz Oddział ZASP Kraków
25 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Klub Aktora Loża, Rynek Główny 41
Kraków

Dodaj komentarz