• 2014-11-22

Import / Export w ramach cyklu Spojrzenie Ulissesa

23 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie w ramach cyklu Spojrzenie Ulissesa będzie można zobaczyć film Import / Export w reżyserii Ulricha Seidla.

„Spojrzenie Ulissesa – migracje w kinie środkowo-europejskim” – plakat (źródło:materiały prasowe organizatora)

„Spojrzenie Ulissesa – migracje w kinie środkowo-europejskim” – plakat (źródło:materiały prasowe organizatora)

Film Import/ Export w roku 2007 został nagrodzony Złotą Palmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Akcja rozgrywa się na dwóch planach. Bohaterką pierwszej historii jest Olga, młoda i atrakcyjna pielęgniarka z Ukrainy, która wyjeżdża do Austrii w poszukiwaniu pracy. Drugim bohaterem jest Paul, chłopak z Wiednia, który wraz z ojczymem wyrusza w niepewną podróż po prowincjonalnych miejscowościach Europy Środkowo-Wschodniej. Przed projekcją rozmowa z Krzysztofem Kwiatkowskim, którą poprowadzi dr Sylwia Siedlecka z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej.

Cykl Spojrzenie Ulissesa – migracje w kinie środkowo-europejskim to okazja do poznania wybitnych europejskich reżyserów i ich twórczości oraz zobaczenia, jak kino odnosi się do ważnych problemów współczesnego świata. Poruszane są problemu tożsamości europejskiej, odmiennych doświadczeniach krajów Europy Środkowo-Wschodniej i problemach współczesnej migracji.

Projekt realizowany jest w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Każdy z filmów w cyklu Spojrzenie Ulissesa jest w tym samym czasie prezentowany i omawiany w krajach partnerskich: Polsce, Belgii, Holandii, Grecji i Rumunii.

Spojrzenie Ulissesa – migracje w kinie środkowo-europejskim
Import/Export
Reżyseria: Ulrich Seidl
23 listopada 2014 roku, godz. 16.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz