Kapitalizm w Rosji, czyli jak zdobyć i stracić fortunę

Claes Ericson opisuje historie rosyjskich miliarderów i ich powiązania ze światem władzy w książce Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji, wydanej przez Wydawnictwo Muza 19 listopada.

Claes Ericson, „Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji" – okładka (źródło: materiały prasowe)

Claes Ericson, „Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji" – okładka (źródło: materiały prasowe)

Upadek Związku Radzieckiego dla wielu Rosjan oznaczał biedę, jednak dla kilkunastu jednostek był również szansą zdobycia niewyobrażalnych majątków. Claes Ericson, szwedzki ekonomista, w książce Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji opisuje historie byłych i współczesnych rosyjskich miliarderów, pokazując, że granica pomiędzy powodzeniem a klęską jest krucha i zawsze zależna od władzy.

Roman Abramowicz, Michaił Chodorkowski, Borys Bieriezowski – wszyscy wiemy jak wydawali swoje pieniądze, inwestując w ropę, gaz lub piłkę nożną, ale jak do swoich fortun doszli? Co sprawiło, że doktor matematyki, chemik i sierota z Syberii wykorzystali transformacje ustrojową i stali się jednymi z najbogatszych ludzi świata? Claes Ericson analitycznie i z wielkim znawstwem opisuje przemiany kapitalistyczne w największym terytorialnie państwie świata, wyjaśnia, że działanie na granicy prawa, łapówkarstwo i znajomości w świecie przestępczym oraz politycznym mogą pozwolić na zdobycie ogromnych korzyści finansowych w bardzo krótkim czasie.

Oligarchowie prowadzą przez dwa dziesięciolecia zaciekłych walk o władzę, fascynujących losów i dni sławy rosyjskiej mafii. Dowiadujemy się, co się naprawdę działo podczas realizacji śmiałych projektów prywatyzacyjnych w latach dziewięćdziesiątych i jak kapitalizm państwowy oraz niesłychany rozwój gospodarki na początku XXI wieku zrodził rosyjskich oligarchów.

Claes Ericson jest ekonomistą i komentatorem specjalizującym się w zagadnieniach gospodarczego rozwoju Rosji. Od 1996 roku mieszkał w tym kraju i zjeździł go wzdłuż i wszerz. Oligarchowie to jego trzecia książka poświęcona Rosji.

Claes Ericson, Oligarchowie. Pieniądze i władza w kapitalistycznej Rosji
Premiera: 19 listopada 2014 roku
Wydawnictwo: MUZA SA

Dodaj komentarz