• 2014-11-21

Wrocławski Tajemniczy Ogród na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie

Tajemniczy ogród w reż. Katarzyny Szyngiery z Wrocławskiego Teatru Współczesnego zostanie zaprezentowany na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie 21 listopada.

„Tajemniczy ogród” reż. Katarzyna Szyngiera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tajemniczy ogród” reż. Katarzyna Szyngiera – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reżyserka stara się poruszyć kwestie często zapomniane lub wręcz wyparte ze świadomości. Zwraca uwagę, że ludzie często nie zdają sobie sprawy skąd się wzięły i jak dokładnie działają mechanizmy społeczne, zasady czy nawet proces zdobywania wiedzy. Współczesny człowiek nie wie, kim jest i nie wie dlaczego takim się stał.

Główna bohaterka Mary (Maria Kania) z Indii trafia do Anglii, świata dla niej obcego, gdzie panują inne zasady, a wszyscy posługują się innym językiem. W nowym domu nie znajduje bezpieczeństwa, a raczej wyzwania i tajemnice, dla których staje się nowym uczestnikiem. Zabawa bez znajomości reguł jest ryzykowna, tylko czy ich ujawnienie to dobry pomysł? Mary pochodząc z Indii zupełnie inaczej postrzega ten świat i próbuje zmienić zastany porządek rzeczy.

„Tajemniczy ogród” reż. Katarzyna Szyngiera (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tajemniczy ogród” reż. Katarzyna Szyngiera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapomnijcie o Tajemniczym ogrodzie, jaki znacie. Ten jest zupełnie inny. Opowiada o schematach gry rodzącej się wewnątrz społeczeństwa; o manipulacji, procesie kształtowania hierarchii, poszukiwaniu akceptacji i trudnych zasadach wtórnej socjalizacji; o strachu, samotności, wewnętrznych fobiach i wiecznym dorastaniu. Na pewno nie jest to znana nam bajka z happy endem w tle.
Karolina Obszańska

Katarzyna Szyngiera jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w ramach cyklu ‘wtw://strefy_kontaktu_kajzar przygotowała w 2013 czytanie performatywne tekstów Helmuta Kajzara pod tytułem nie ma nikogo bez niczego. Jej spektakl dyplomowy Sferia wg tekstu Magdy Kupryjanowicz powstał w 2013 we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej Sfera. W ramach festiwalu Malta 2011 przygotowała przedstawienie Autobus jedzie w popadającej w ruinę przestrzeni przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach. W koprodukcji krakowskiej PWST i Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyła widowisko plenerowe Przypisy do Powstania. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W czasie tych studiów realizowała akcje performatywne, m.in. Bajka spekulatywka, Bukowski Show oraz Kwadrofonia.

Tajemniczy ogród
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Forum Młodej Reżyserii w Krakowie
21 listopada 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz