Odznaczenie Gloria Artis dla Stanisława Mazusia

Stanisław Mazuś, artysta, laureat wielu nagród, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia działalności twórczej został odznaczony medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 20 listopada w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Odznaczenie Gloria Artis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odznaczenie Gloria Artis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji szczególnie wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród odznaczonych srebrnym medalem znaleźli się m.in. Zofia Czerwińska, Piotr Fronczewski, Leszek Mądzik, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Barbara Hulanicka, Lidia Korsakówna oraz Barbara Ptak.

Stanisław Mazuś w latach 1961–1967 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u Aleksandra Rafałowskiego i Eugeniusza Eibischa, a także Andrzeja Jurkiewicza oraz Andrzeja Rudzińskiego. Mistrzem był Eibisch, który przekonał młodego artystę do trwania w klasycznym warsztacie malarza, umiłowania koloru, realizmu. W 1968 roku Mazuś przeniósł się z Warszawy na Śląsk, do Tychów, gdzie nadal mieszka. Tworzenie w plenerze i pracowni, która stała się miejscem spotkań i integracji środowiska, społeczności lokalnej, przełożył na tematy swych dzieł: portrety, krajobrazy, martwe natury. Każde z nich przyciąga widza kolorem, błyskiem światła i mistrzowskim warsztatem.

Stanisław Mazuś jest jednym z artystów, których dzieła zapoczątkowały kolekcje odrodzonego Muzeum Śląskiego. Pozyskane wówczas martwe natury i krajobraz oraz autoportret artysty pokazują to, co charakteryzuje sztukę najnowszą, poszukiwania artystyczne odwołujące się do tradycji i awangardy. Uroczystość nadania odznaczenia Zasłużony Kulturze – Gloria Artis Stanisławowi Mazusiowi, który od 1984 roku związany jest z Muzeum Śląskim w Katowicach, stanowi nawiązanie do tegorocznego jubileuszu trzydziestolecia odrodzenia się instytucji.

Stanisław Mazuś, Zasłużony Kulturze – Gloria Artis
Wręczenie wyróżnienia odbyło się 20 listopada 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz