• 2014-11-21

Dekalog Kieślowskiego na emigracji w Londynie

Od 27 listopada do 5 grudnia w londyńskim Institute of Contemporary Arts z okazji 25 lat od premiery pokazany będzie Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego.

Krzysztof Kieślowski: The Decalogue 25th Anniversary Retrospective (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Kieślowski: The Decalogue 25th Anniversary Retrospective (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dekalog to uznany serial telewizyjny składający się z dziesięciu, godzinnych odcinków, których tematem przewodnim jest starotestamentowe Dziesięć przykazań. Scenariusz, poza Krzysztofem Kieślowskim, napisał Krzysztof Piesiewicz, natomiast muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Poza Dekalogiem widzowie będą mieli okazję zobaczyć również inne filmy, m. in.: Personel – pełnometrażowy debiut Krzysztofa Kieślowskiego opowiadający historię Romka (Juliusz Machulski), absolwenta szkoły teatralnej; Blizna – tym razem kinowy debiut powstały na podstawie noweli Romualda Karasia oraz Amator – najbardziej autobiograficzny z filmów polskiego reżysera. Pokazom towarzyszyć będą panele dyskusyjne z udziałem takich osób jak Marc Isaacs – reżyser takich filmów jak Ludzie z City, Lift czy Barking tylko dla białych; Witold Stok – operator, autor zdjęć oraz César Ballester – filmoznawca specjalizujący się w kinie środkowej i wschodniej Europy. Projekt powstał przy współpracy Institute of Contemporary Arts w Londynie oraz Polish Cultural Institute w Londynie.

Krzysztof Kieślowski – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Początkowo reżyserował głównie filmy dokumentalne (Życiorys, Z punktu widzenia nocnego portiera). Z czasem zajął się kręceniem filmów fabularnych o ewidentnej stylistyce paradokumentalnej, ukazującej rzeczywistość w jakiej żył i która go otaczała (Personel, Blizna, Amator, Przypadek). Ostatecznie zwrócił się ku motywom metafizycznym, rozbudowanym psychologicznie postaciom i poruszającym problemy moralne i egzystencjalne czego zwieńczeniem były cykle filmów Dekalog i trylogia Trzy kolory. Reżyser był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, między innymi Europejską Nagrodą Filmową Felix oraz Złotym Lwem w Wenecji. Jego kino naśladowali tacy reżyserzy, jak Tom Tykwer czy Jerzy Stuhr.

Krzysztof Kieślowski: The Decalogue 25th Anniversary Retrospective
27 listopada – 5 grudnia 2014 roku
Institute of Contemporary Arts w Londynie
Polish Cultural Institute w Londynie
Londyn

Dodaj komentarz