Skandal w krakowskim Zderzaku

Od 19 listopada w krakowskiej Galerii Zderzak można oglądać wystawę zbiorową pt. From dusk till dawn. W trakcie otwarcia ekspozycji zniknęły cztery osoby: Bettina B., Ryszard B., Piotr B. i Bogusław B.

„From dusk till dawn”, Galeria Zderzak w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„From dusk till dawn”, Galeria Zderzak w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Monika Chlebek, Dawid Czycz, Stefan Gierowski, Karolina Jabłońska, Paweł Książek, Agata Kus, Piotr Lutyński, Zbigniew Makowski, Cyryl Polaczek, Grzegorz Sztwiertnia, Paweł Śliwiński

Jak informuje rzeczniczka krakowskiej policji, insp. Faustyna Kłyś, organa ścigania wszczęły dochodzenie w sprawie wydarzeń do jakich doszło w galerii Zderzak. W trakcie otwarcia wystawy o tytule From Dusk till Dawn (Od zmierzchu do świtu), zniknęły cztery osoby: Bettina B., malarka-amatorka i gospodyni domowa, Ryszard B., fotograf, Piotr B., pracownik dydaktyczny UJ, i Bogusław B., artysta-plastyk zatrudniony na stanowisku adiunkta na ASP. Osoby te widziano po raz ostatni w galerii ok. godziny 19.25, po czym ślad po nich zaginął. Policja nie wyklucza, że mogło zniknąć więcej osób. Na wernisaże chadza obecnie grupa hien, tj. osób spoza środowiska artystycznego, zainteresowanych jedynie spożyciem alkoholu. Ich tożsamość trudniej będzie ustalić.

Gazeta Wyborcza, 20.11.14, Grażyna Lamela

W związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie wydarzeń w galerii Zderzak, które szeroko relacjonowała wczorajsza prasa, krakowska policja dokonała pierwszych przesłuchań. Przesłuchano m.in. Martę T., właścicielkę galerii, oraz Grzegorza S., profesora krakowskiej ASP, autora cyklu obrazów Magia medycyny i sztuki, pod którymi, wedle zeznań świadków, doszło do zniknięcia. Marta T. zeznała, że od roku zajmuje się remontem rodzinnego pałacu w R., a wystawy w galerii organizuje personel.

Nie wie, co mogło być powodem zniknięcia gości, być może niezauważeni wyszli do kawiarni. Grzegorz S. był zaskoczony całym zajściem.

Od lat nie współpracuję ze Zderzakiem – zeznał. – Zapomniałem nawet, że mam tam jakieś obrazy. Wystawę zorganizowano bez mojej wiedzy. Nie sadzę, żeby Magia medycyny i sztuki mogła przyczynić się do czyjegoś zniknięcia… choć byłoby to zabawne. Uważam, że ktoś, z nieznanych powodów, chce mi zaszkodzić.

Policja przypisuje pewne znaczenie faktowi, iż nazwiska wszystkich, którzy znikli, zaczynają się na literę B. Poszukiwania trwają.

Dziennik Polski, 21.11.14, Szymon Pleśniak

From dusk till dawn
Wystawę można oglądać od 19 listopada 2014 roku do 31 stycznia 2015 roku
Galeria Zderzak w Krakowie

Dodaj komentarz