• 2014-11-21

O karpiu, kozie i trąbce – bajki Singera na deskach Teatru Żydowskiego

Bajki noblisty Isaaca Singera to opowieści z morałem i celnym dowcipem. Na bajkę O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary zaprasza 27 listopada Teatr Żydowski w Warszawie.

Adam i Maciej Wojtyszko, „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary", fot. Marta Kuśmierz (źródło: materiały prasowe)

Adam i Maciej Wojtyszko, „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary", fot. Marta Kuśmierz (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Teatru Żydowskiego pt. O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary jest dedykowany całym rodzinom – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Reżyserami są Adam i Maciej Wojtyszkowie, którzy oparli scenariusz na bajkach I.B. Singera. Jest to jednocześnie wkład w przybliżanie najmłodszym kultury żydowskiej. Muzykę do przedstawienia przygotował Piotr Moss – laureat licznych nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą, a także medalu Zasłużony dla Kultury Polskiej.

O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary to bajka pełna humoru i mądrości. Szlemiel, jednocześnie mędrzec i głuptas, udając się w kolejne podróże, pragnie gdzieś w świecie zrobić interes życia. Był już w Lublinie, Lwowie i Warszawie. A jako że jest naiwny i łatwowierny, każda z jego wypraw kończy się nie najlepiej. Raz kupi kozę, którą po drodze oszuści zamienią mu w starego kozła, z innej przywiezie czarodziejską trąbkę, która ma gasić pożary. Żona się z niego wyśmiewa, ale on potrafi każde swoje działanie wyjaśnić – oczywiście, zgodnie ze swoją dziecięcą logiką. Spektakl polecany dla dzieci od lat 7, choć i 4-latki świetnie się na nim bawią, szczególnie w towarzystwie całej rodziny.

O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary, reż. Adam i Maciej Wojtyszko,
27 listopada 2014 roku, godz. 11.00
Plac Grzybowski 12/16, Warszawa
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz