Neitzel i Welzer o mentalności żołnierzy

28 listopada ukaże się książka Sönke Neitzela i Haralda Welzera Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania, świadectwo wojennej mentalności żołnierzy.

Sönke Neitzel, Harald Welzer, „Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania", okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sönke Neitzel, Harald Welzer, „Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania", okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ta książka to dzieło przypadku i akt sprawiedliwości dziejowej. W 2001 roku Sönke Neitzel, niemiecki historyk, odnalazł w brytyjskim Archiwum Narodowym pewną niepozorną paczkę dokumentów. 800-stronnicowy plik był przewiązany jedynie sznurkiem, ale dla historyka miał wartość złota. Na kartkach znajdowały się bowiem zapisy rozmów niemieckich jeńców wojennych z marynarki. Jak się okazało, był to zaledwie czubek góry lodowej. Podobnych dokumentów było więcej, brytyjski wywiad podsłuchiwał i spisywał także rozmowy żołnierzy lotnictwa i piechoty.

Żeby w pełni zrozumieć protokoły, Neitzel poprosił o pomoc Haralda Welzera, niemieckiego psychologa społecznego. Wspólnie przeanalizowali 150 tys. stron odtajnionych przez Brytyjczyków stenogramów nagrań. Żołnierze to efekt ich wspólnej pracy – piorunująca analiza wojennej mentalności żołnierzy, dla których zabijanie i przemoc były pracą, zabawą i nową normalnością.

Te niezwykłe dokumenty pozwalają nam odkryć, przez oczy niemieckich żołnierzy, często brutalną rzeczywistość II wojny światowej i zapewniają głęboki wgląd w mentalność i działalność Wehrmachtu.

sir Ian Kershaw, autor biografii Adolfa Hitlera

Sönke Neitzel, Harald Welzer
Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania
Premiera: 28 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

 

Dodaj komentarz