Pociągiem, statkiem lub balonem – Podróż do Galicji w Krakowie

23 listopada w krakowskim MCK odbędzie się kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie Mit Galicji. Tego dnia do Galicji – która dziś jest mityczną krainą zawieszoną między historią a pamięcią – będzie można dostać się pociągiem, statkiem lub balonem…

„Plakat reklamujący podróże koleją” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Plakat reklamujący podróże koleją” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zorganizowane zostało aż osiem tur zwiedzania wystawy z przewodnikiem w j .polskim i jedno w j. angielskim. O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci zatytułowane Do Galicji balonem. Najmłodsi poznają fascynującą historię aeronautyki okresu galicyjskiego, a później będą samodzielnie tworzyć balony, składające się z lekkiej czaszy oraz kosza.

Galicyjska podróż pociągiem będzie pełna grozy, zabrzmi bowiem proza Stefana Grabińskiego, nazywanego polskim Edgarem Allanem Poe. W okresie międzywojennym stworzył on gatunek określony mianem horroru kolejowego, a sławę przyniósł mu właśnie cykl nowel grozy osnutych wokół motywu pociągu i stacji kolejowej pt. Demon ruchu (1919).

Na zakończenie dnia, o godz. 18.00, odbędzie się pokaz filmu Federico Felliniego, jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina. Akcja filmu A statek płynie (1983) rozgrywa się w przededniu wybuchu I wojny światowej. Z Neapolu wypływa luksusowy transatlantyk, którym grono ludzi związanych z teatrem muzycznym płynie, aby uczestniczyć w uroczystości pogrzebu wybitnej śpiewaczki operowej. Rejs zostaje zakłócony przez pojawienie się grupki serbskich uchodźców, chroniących się przed represjami po zamordowaniu arcyksięcia Ferdynanda.

Od 10.00 do 18.00 w Sali Panoramicznej na 5. piętrze siedziby MCK działać będzie kawiarenka galicyjska.

Program:

  • godz. 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim (ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie, oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę)
  • godz. 11.00–13.00 – Do Galicji balonem: warsztaty dla dzieci
  • godz. 16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku angielskim (ilość miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie)
  • godz. 16.00 – Do Galicji pociągiem: czytanie fragmentów prozy Stefana Grabińskiego (wybór tekstów z cyklu Demon ruchu)
  • godz. 18.00 – Do Galicji statkiem: pokaz filmu A statek płynie (1983) Federico Felliniego
  • godz. 10.00–18.00 – kawiarenka galicyjska w sali panoramicznej

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w cenie biletu wstępu na wystawę.

Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum

Podróż do Galicji
Wydarzenia towarzyszące odbędą się 23 listopada 2014 roku od godziny 10.00 do 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz