• 2014-11-20

Jan Karski jako powojenny ambasador demokracji

Wystawa Jan Karski – ambasador demokracji, prezentowana w ramach obchodów Roku Jana Karskiego, została otwarta 19 listopada w Muzeum Miasta Łodzi i potrwa do 18 stycznia przyszłego roku.

„Jan Karski – ambasador demokracji” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jan Karski – ambasador demokracji” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotychczasowy program obchodów Roku Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi skupiał się na wojennej działalności kuriera. Na zakończenie poświęconego Profesorowi Karskiemu roku przygotowało jednak specjalną, czasową wystawę poświęconą jednemu z najciekawszych epizodów jego bogatego, powojennego życiorysu, zatytułowaną Jan Karski – ambasador demokracji. Punktem wyjścia dla ekspozycji jest rok 1955, kiedy to Karski na zlecenie Departamentu Stanu USA wyruszył na wyjątkową, półdyplomatyczną misję do krajów Azji, które po odzyskaniu niepodległości stanęły przed wyborem swoich ścieżek rozwoju, w wyniku czego niektóre z nich znajdowały się u progu wojny domowej. Podczas kilku miesięcy podróży Karski odbył kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami m.in. Wietnamu, Birmy, Pakistanu czy Filipin. Opowiadał im o zagrożeniach, jakie niesie za sobą komunizm, i jak złudne są jego hasła. Oprócz przekazywania wiedzy badał on nastroje obywateli, poznawał ich spojrzenie na ustrój komunistyczny oraz obserwował panujące wokół realia.

Wystawa ma za zadanie przybliżyć odbiorcom jeszcze jedno oblicze Jana Karskiego, dyplomaty, a także pokazać czasy zimnej wojny w egzotycznych krajach Azji uwikłanych w międzypaństwowe rozgrywki. Na ekspozycji oraz w wydawnictwie jej towarzyszącym zaprezentowana zostanie unikatowa kolekcja zdjęć Jana Karskiego z pobytu w Azji w 1955 roku wraz z innymi pamiątkami osobiście przekazanych przez Profesora do Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz publikacja wydawnictwa Jan Karski – ambasador demokracji.

Wystawa została zrealizowana w ramach łódzkich obchodów Roku Jana Karskiego.

Jan Karski – ambasador demokracji
Kurator: Marcin Szymański
Od 19 listopada 2014 roku do 18 stycznia 2015 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz