Dialog architektury i filmu w kontekście Europy Środkowej

21 listopada Fundacja Bęc Zmiana w Warszawie i Węgierskie Centrum Architektury Współczesnej zaprasza na spotkanie dotyczące projektu Filming the Central European City, który łączy w sobie dialog architektury i sztuki filmowej.

„Film i architektura w Europie Środkowej", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Film i architektura w Europie Środkowej" (źródło: materiały prasowe)

Spotkaniu z zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej (KEK) z Budapesztu będzie okazją do zapoznania się z ostatnimi projektami realizowanymi przez tę instytucję, między innymi ze wspólnym przedsięwzięciem KEK i Bęc Zmiany – Filming the Central European City. Projekt ten ma na celu generowanie dialogu na temat architektury i sztuki filmowej w kontekście Europy Środkowej. Spotkanie rozpocznie dyskusja dotycząca inicjatywy KEK poświęconej odkrywaniu, mapowaniu i reaktywowaniu wolnych przestrzeni w Budapeszcie. W ramach ostatniej odsłony projektu, KEK zrealizował miesięczny festiwal, podczas którego puste lokale użytkowe zostały ponownie wypełnione życiem, stając się przestrzenią dla sztuki zaangażowanej społecznie i przedsięwzięć kulturalnych. Julia Oravcez i Judit Schanz, kuratorzy festiwalu, omówią wyniki projektu z punktu widzenia ich długoterminowych celi – znalezienia instytucjonalnych rozwiązań dla narastającego problemu pustych nieruchomości w naszych miastach.

Po dyskusji odbędzie się pokaz filmów studenckich powstałych w trakcie kursu filmowego, którego uczestnicy mieli za zadanie zinterpretować temat 14. Biennale Architektury w Wenecji – Absorbing Modernity 1914–2014. Spotkanie zakończy projekcja dwóch krótkometrażowych dokumentów Olgi Matuszewskiej. Filmy Szklane Domy i Avangarde Przedszkole eksplorują historię budownictwa socjalnego na przykładzie osiedli żoliborskich oraz budynku przedszkola, wybudowanych przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Spotkanie: Film i architektura w Europie Środkowej
Fundacja Bęc Zmiana i Węgierskie Centrum Architektury Współczesnej
21 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Węgierski Instytut Kultury, ul. Moniuszki 10
Warszawa

Dodaj komentarz