• 2014-11-20

Opowiadacz w opałach – Dan Yashinsky na Festiwalu Sztuki Opowiadania

Jednym z najważniejszych wydarzeń IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, odbywającego się w Warszawie od 19 do 23 listopada, będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w kameralnych opowieściach przypomni o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą.

Dan Yashinsky (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dan Yashinsky (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dan Yashinsky mieszka w Kanadzie, jest opowiadaczem, animatorem sztuki opowiadania w swoim kraju i jej ambasadorem na całym świecie. Jest założycielem Storytelling School i Festiwalu Sztuki Opowiadania w Toronto. Występował na festiwalach opowiadania m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Brazylii, zrealizował cykl audycji radiowych Talking Stick dla CBC Radio One. Dan Yashinsky jest także autorem książek poświęconych sztuce opowiadania – ostatnia jego publikacja Swimming with Chaucer ukazała się w 2013 roku. Za swoją działalność artystyczną, edukacyjną i społeczną otrzymał wiele nagród w Kanadzie i za granicą.

Na Festiwalu będzie można zobaczyć jego dwa występy.

Sobota, 22 listopada, godz. 19.00 | Franek i ognisty ptak

Once upon a time… Pewnego razu był sobie ojciec, który uwielbiał opowiadać historie swojemu małemu synkowi. Każdego wieczora szedł do pokoju chłopca, siadał przy nim na łóżku i opowiadał mu baśnie. Kiedy jednak tego wieczoru chciał jak zwykle zacząć opowiadać, chłopczyk odwrócił się do niego plecami. Ukrył twarz w poduszce i zakrył się cały kocem. Ojciec usłyszał wyraźnie, jak chłopiec ciężko oddycha, bliski łez. – Hej, co się stało? – zapytał tata, ale synek nie odpowiedział. – Co z nasza historią? – Wtedy chłopiec, przełykając łzy, wymamrotał coś, co bardzo zdziwiło jego ojca: – Nie, tato. Nie chcę więcej słuchać żadnych historii.

Znamy wszyscy tę historię – jesteśmy w niej najgorszymi opowiadaczami świata, a baśnie możemy… właśnie między baśnie włożyć, nikomu niepotrzebne. W tej serdecznej opowieści Dan Yashinsky przypomina o tym, jak opowieści mogą nas przeprowadzać przez rozmaite doświadczenia naszego życia, także te najtrudniejsze.

Niedziela, 23 listopada, godz. 21.00 | Opowiadacz w opałach

Czy opowiadaniem można uratować sobie życie? Historia Szeherezady mówi nam, że tak, ale… ta historia wydarzyła się przecież dawno temu, w odległym kraju. Może wcale nie jest prawdziwa? Historia, którą opowie Dan Yashinsky, dzieje się dzisiaj. Co robi opowiadacz w opałach? Zamiast uciekać – opowiada. Jeszcze jedną historię, a w niej jeszcze jedną i następną. Czy uniknie w ten sposób niebezpieczeństwa? Zobaczymy, to się przecież wydarza za każdym razem na nowo, za każdym razem równie nieoczekiwanie.

Dan Yashinsky poprowadzi także warsztaty opowiadania Czerwona nić opowieści w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Dan Yashinsky na 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania Litery i słowa
22 i 23 listopada 2014 roku
Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz