Dom dziurawy. Wariacja na temat kostki

Dom dziurawy to próba zmierzenia się z klasyczną zabudową w kształcie kostki − prostopadłościanu z płaskim dachem. Architekci z 81.WAW.PL wypełnili tę formę światłem i przestrzenią.

81.WAW.PL, „Dom dziurawy" (źródło: materiały prasowe)

81.WAW.PL, „Dom dziurawy" (źródło: materiały prasowe)

Dom dziurawy to odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać współczesny dom polski w nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy z lat 70., zwanej kostką mazowiecką. Tradycyjna kostka cechowała się zwartą formą podobną do prostopadłościanu, płaskim dachem i brakiem detalu architektonicznego, zgodnie z manifestem Adolfa Loosa: ornament to zbrodnia. 

Rafał Grudziąż z 81.WAW.PL.

Dom dziurawy jest zwarta, piętrową bryłą, przykrytą płaskim dachem. Fasada to biel i imitacja drewna. Budynek jest jasny i pełen światła, a od projektu bije nowoczesność i świeżość. Najbardziej litą ścianą budynku, pozbawioną charakterystycznych dziur, jest fasada przylegająca do ulicy. Od tej strony dom na parterze nie ma żadnego okna, dopiero na piętrze pojawia się przeszklenie w cofniętej części. Od strony głównego wejścia i wjazdu do garażu bryła zaczyna nabierać przestrzennego wyrazu. Biała, tynkowana elewacja została ocieplona drewnianymi wnękami czyli tytułowymi dziurami. Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, postawiono na płyty HPL z charakterystycznym laminatem imitującym drewno.

Poprzecinanie bryły pustymi przestrzeniami nadało budynkowi lekkości i współczesnego rysu, jednocześnie zaś budynek nadal nawiązuje do pierwowzoru, dzięki planowi, na którym jest rozrysowany. Zamiast jednak być ponurym, ciężkim tworem z betonu, zaprasza do środka jasnymi kolorami i umiejscowioną w swoim wnętrzu zielenią. Całości dopełniają umiejscowione, zarówno na parterze, jak i na piętrze, przeszklenia.

Na piętrze pojawiają się charakterystyczne dziury, czyli inaczej mówiąc kadry. Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga dziura kadruje nas na drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony głównego wejścia. Owe kadry podkreślać mają różne funkcje domu. Na parterze odsłonięty został zadaszony taras z wyrastającym na dwie kondygnacje drzewem oraz duże przeszklenie salonu. Na piętrze z kolei jeden z kadrów podkreśla przeszklenie do głównej sypialni oraz łazienki. Czwarta elewacja to jedna dziura, która w swojej ramie zawiera doświetlenie części salonu, jadalni i kuchni.

Główne wejście oraz wjazd do garażu architekci zlokalizowali w bocznej elewacji. W wiatrołapie znajduje się podręczna szafa dla gości. Przejdziemy z niego do głównego holu z ażurową klatką schodową, z którego mamy bezpośredni dostęp do gabinetu, łazienki gościnnej oraz przechodniej garderoby, łączącej się bezpośrednio z garażem. W garażu mamy przechodnią spiżarnię, która łączy się bezpośrednio z kuchnią. Domownicy mają z holu bezpośredni dostęp do części dziennej, która połączona została z jadalnią oraz kuchnią. Salon i jadalnię rozdziela zabudowa z dwustronnym kominkiem. Z części dziennej w kilka chwil można znaleźć się na zadaszonym tarasie. Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie dziecięce i dobrze skomunikowana z nimi sypialnia główna z oddzielną garderobą.

Projekt, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, hołduje zasadzie minimalizmu i prostoty, z której udało się wydobyć nowoczesne akcenty, dzięki którym stara, klasyczna bryła kostki mazowieckiej zyskała zupełnie nowe oblicze.

Dom Dziurawy
Projekt: 81.WAW.PL

Dodaj komentarz