• 2014-11-19

Różnorodność fotografii otworkowej w Jastrzębiu-Zdroju

Od 20 listopada w Galerii Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Różnorodność fotografii otworkowej (Variety of Pinhole Photography).

Fot. Andriy Dzugaev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andriy Dzugaev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy: Pierre-Olivier Boulant – Francja; Cesare Bossi – Włochy; Giuseppe De Leo – Włochy; Andriy Dzugaev – Ukraina; Matthias Hagemann – Niemcy; Luciana Majoni – Włochy; Dirceu Maués – Brazylia; Paolo Monina – Włochy; Kym O’Donnell – USA; Patrizio Pampaloni – Włochy; Oleg Tarasov – Rosja; Ilja Tishchenko – Austria; Mark Tweedie – Anglia; Philipp Werner – Szwajcaria

Aparat otworkowy jest narzędziem równie dobrym, jak każde inne, żeby wyrazić to, co twórca chciałby przekazać. A może nawet lepszym? Fotografujący nie musi myśleć o rzeczach całkiem zbędnych, o jakimś balansie bieli, o ustawieniu odpowiedniego programu itp. Co nie znaczy, że sprawy techniczne będą mu całkiem obce – musi obliczyć czas naświetlania. Ale reszta to już tylko to, co najważniejsze, czyli obraz, jego kompozycja, oświetlenie, a zwłaszcza myśl.

Tu mózg odgrywa znacznie większą rolę niż wtedy, gdy mamy do dyspozycji nowoczesną cyfrę i praktycznie nieskończoną ilość klatek do dyspozycji. Aparat otworkowy nie jest też narzędziem prymitywnym.

Ostateczny efekt zależny jest od konstrukcji aparatu, do pewnego stopnia powstaje już w trakcie jego budowy. Wielkość otworu, jego odległość od materiału światłoczułego i kształt samego aparatu do pewnego stopnia definiują zdjęcie. Ale ten, który ten aparat trzyma, ma ostatnie słowo.

Dlatego też zdjęcia otworkowe są tak różne, tak osobiste. I to niezależnie od tego, czy są to zdjęcia pojedyncze, przemyślane serie, czy nawet przez wiele miesięcy naświetlane solarigrafie. Dotyczy to, rzecz jasna, fotografów świadomych, a nie osób uważających, że samo wykonanie fotografii aparatem otworkowym jest już aktem twórczym, a przypadkowy wynik tegoż – dziełem sztuki. Stąd i dlatego ta wystawa.

Wybrane zdjęcia kilku fotografów, którzy brali udział w dotychczasowych edycjach OFFO (Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej), pokazują właśnie tę różnorodność, zarówno w formie, jak i w treści.

Różnorodność fotografii otworkowej
Wystawę będzie można oglądać od 20 listopada do 12 grudnia 2014 roku
Galeria Ciasna w Jastrzębiu-Zdroju

Dodaj komentarz