• 2014-11-19

Współczesny Iran na dużym ekranie

Współczesna kinematografia irańska, doceniana przez widzów i krytyków na całym świecie, zostanie zaprezentowana podczas Przeglądu Filmów Irańskich w Kinie Praha w Warszawie, w dniach 26–28 listopada.

Przegląd Filmów Irańskich, plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd Filmów Irańskich, plakat (źródło: materiały prasowe)

Kinematografia irańska należy aktualnie do jednej z najciekawszych na świecie. W ostatnich latach twórczość takich reżyserów, jak Asghar Farhadi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi czy Majid Majidi zawojowała laury na najważniejszych światowych festiwalach i podbiła serca widzów i krytyków nie tylko w rodzimym Iranie, ale też za granicą. Jednak kinematografia irańska to nie tylko filmy uznanych twórców. Przemysł filmowy w tym kraju prężnie się rozwija, zaś tamtejsi twórcy żywo reagują na otaczające ich wydarzenia, bacznie też przyglądają się temu, co dzieje się w światowym kinie. Dlatego właśnie w ramach Przeglądu Filmów Irańskich pokazane zostaną głównie obrazy, które nie znalazły się w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, ale ze względu na poruszoną problematykę i wyszukane środki wyrazu warte są zaprezentowania szerszej publiczności.

Filmy, które znalazły się w programie przeglądu, odzwierciedlają współczesne życie w Iranie, ukazują kontekst społeczno-kulturowy oraz problemy, z jakimi spotykają się mieszkańcy tego kraju na co dzień. Tematyka filmów jest zróżnicowana, podobnie jak gatunki filmowe – wśród prezentowanych filmów znalazły się wzruszający film obyczajowy, dramat czy mroczny film noir. Widzowie będą mogli odkryć bogactwo tej kinematografii i zapoznać się z panującymi w niej trendami. Celem przeglądu jest także zaprezentowanie widzom prawdziwego oblicza Iranu, które jest dalekie od tego przekazywane przez media.

W ramach Przeglądu Filmów Irańskich pokazane zostaną filmy:

  • Grzesznicy, reż. Faramarz Gharibian
  • Jestem jego żoną, reż. Mostafa Shayesteh
  • Beze mnie, reż. Bahram Tavakoli
  • Tak daleko, tak blisko, reż. Reza Mir-Karimi
  • Pan Yousef, reż. Ali Rafie
  • Rozstanie, reż. Asghar Farhadi

Przegląd Filmów Irańskich
26–28 listopada 2014 roku
Kino Praha w Warszawie, ul. Jagiellońska 26
Organizatorzy: Kino Praha oraz Ambasada Islamskiej Republiki Iranu

Dodaj komentarz