• 2014-11-19

Światowe dokumenty na festiwalu Off Cinema w Poznaniu

W Poznaniu po raz osiemnasty festiwal Off Cinema pokaże najciekawsze dokonania światowego kina dokumentalnego. Filmy można oglądać od 19 do 23 listopada.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku festiwal przygodę z dokumentem rozpoczyna w szerszym, niż tylko filmowym, kontekście. Pierwszą jaskółką rozszerzonej formuły festiwalu będzie spotkanie z mistrzynią reportażu literackiego – Małgorzatą Szejnert, autorką takich książek jak Borowiki przy ternpajku, Czarny ogród czy Dom żółwia. Zanzibar.

Spośród ponad 200 filmów nadesłanych do selekcji, 33 znalazły się w programie konkursowym. Oceni je jury w składzie: przewodniczący – Marcel Łoziński, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmów dokumentalnych; Krzysztof Miller – fotograf i fotoreporter wojenny , Urszula Tes – filmoznawczyni, Anita Piotrowska – krytyczka filmowa, jurorka polskich i zagranicznych festiwali filmowych oraz Ileana Cecanu specjalistka w dziedzinie promocji kina, dystrybutorka filmów i jurorka międzynarodowych wydarzeń filmowych. Jury przyzna nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. W poprzednich latach zwyciężały takie filmy jak Almaz Victora Aśluki, Historia dla Modlinów Sergia Oksmana czy Kiedyś będziemy szczęśliwi Pawła Wysoczańskiego.

Poza filmami nominowanymi do konkursu organizatorzy przygotowali również liczne wydarzenia i pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe i fotograficzne, wykłady naukowe i panele dyskusyjne. Odbędzie się retrospektywny przegląd filmów dokumentalnych Ireny Kamińskiej, jednej z najbardziej cenionych autorek z Polskiej Szkoły Dokumentu, która zostanie uhonorowana Platynowym Zamkiem 18. Off Cinema za całokształt twórczości.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu
19-23 listopada 2014 roku
Nowe Kino Pałacowe
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Poznań

Dodaj komentarz