Hłasko powraca. Drugie zabicie psa i Nawrócony w Jaffie

21 listopada nakładem Wydawnictwa Agora SA ukaże się wydanie dwóch minipowieści izraelskich Marka Hłaski: Drugie zabicie psa / Nawrócony w Jaffie. Miłość, kłamstwo i para głównych bohaterów, oszustów matrymonialnych, łączą oba utwory.

Marek Hłasko „Drugie zabicie psa / Nawrócony w Jaffie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Marek Hłasko „Drugie zabicie psa / Nawrócony w Jaffie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Drugim zabiciu psa pierwszy z bohaterów obmyśla scenariusz, dzięki któremu uda się wyłudzić pieniądze od kolejnej bogatej, rozczarowanej życiem kobiety. Drugi gra w nim rolę melodramatycznego amanta. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem: ofiara – samotna kobieta z dzieckiem – ulega czarowi Jakuba, odgrywającego doświadczonego przez los outsidera. Wszystko psuje jednak chamsin – wiatr, który robi z ludzi wariatów

Ponownie spotykamy bohaterów w Nawróconym w Jaffie. Bez grosza przy duszy nadal brną w kłamstwa i czekają na dobry moment, by uwieść następną kobietę. Podczas pobytu w Tel Awiwie zawierają znajomość z kanadyjskim misjonarzem i jego młodą żoną.

Opowiadanie Drugie zabicie psa zyskało doskonałe recenzje i ogromną popularność. Wielokrotnie tłumaczone na różne języki, jest wznawiane i wydawane do chwili obecnej. Zostało sfilmowane w Niemczech, stało się podstawą wielu spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz słuchowisk radiowych.

Czasami budzę się w nocy i duszę ze śmiechu, kiedy pomyślę o tych wszystkich, którym mówisz o miłości i o tym życiu, które razem zaczniecie. I żadna z nich nigdy się nie dowie, że te wszystkie teksty wymyślił stary gruby Żyd, który ma obustronną przepuklinę i któremu niedobrze jest nawet po poziomkach ze śmietaną.

(Drugie zabicie psa)

Opowiadania Drugie zabicie psa / Nawrócony w Jaffie ukazują się w serii pod hasłem Hłasko powraca zainicjowanej przez publikację Listów Marka Hłaski. W serii ukazały się dotychczas książki: Piękni dwudziestoletniPierwszy krok w chmurach oraz Sowa, córka piekarza.

Drugie zabicie psa / Nawrócony w Jaffie
Premiera: 21 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Agora SA

Dodaj komentarz