Julia Szychowiak – Intro

17 listopada w Biurze Literackim ukazał się nowy tom poetycki Julii Szychowiak, debiutantki z 2007 roku, pt. Intro. Wiersze z tego tomu są skondensowane, skrótowe, równocześnie pełne nostalgii i wyraźnie zwrócone do wewnątrz.

Julia Szychowiak „Intro” – okładka  (źródło: materiały prasowe)

Julia Szychowiak „Intro” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Intro Julia Szychowiak odziera rzeczywistość z wierzchnich warstw, ukazuje ją nagą – brudną i nieobliczalną. Wypróbowuje możliwości słowa, zadaje pytanie o miejsce i sens poezji, prowokuje. Wiersze z tego tomu są skondensowane, skrótowe, równocześnie pełne nostalgii i wyraźnie zwrócone do wewnątrz. Przeszłość, miłość, osamotnienie, pamięć, podświadomość, odrzucanie powszechnie przyjętych norm społecznych – to tematy, które tutaj zajmują poetkę najbardziej.

Julia Szychowiak podkreślała, że wyjątkowo ważna jest dla niej twórczość Krystyny Miłobędzkiej, która tak zresztą skomentowała poezję debiutantki z 2007 roku:

Bardzo dorosłe wydają mi się te teksty. I bardzo młodzieńcze w odkrywaniu istnienia śmierci (nieistnienia).

Jeśli za patronkę twórczości obiera się mistrzynię awangardowej zasady maksimum treści w minimum słów, to nie dziwi fakt, że Szychowiak pozostaje wierna minimalizmowi, z którym nie rozstaje się również w najnowszym tomie. Pozbawia swoje wiersze nadmiernych poetyckich środków i prowadzi w nich grę z samym językiem, tak jak czyniła to już we Wspólnym języku.

W jej utworach odnajdziemy również mocno wyeksponowane ja bohaterki lirycznej, o którym Anna Kałuża pisała, że było ono od zawsze najsilniejszym elementem tradycyjnej liryki wyznaniowej, uznając tym samym poetkę za kontynuatorkę i zarazem reformatorkę tej poezji. Autorka nie ucieka bowiem od osobistych zwierzeń, które mają jej pomóc w poszukiwaniu własnej tożsamości.

Julia Szychowiak urodziła się w 1986 roku we Wrocławiu. Jest laureatką Połowu 2006. Za tom Po sobie (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę Gazety Wyborczej wARTo (2009). Bibliografię uzupełniają arkusz Poprawiny (2006) oraz książka poetycka Wspólny język (2009).

Julia Szychowiak Intro
Premiera: 17 listopada 2014 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz