Siedmiu wspaniałych – wokół książki Jerzego Eislera

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Fundacja Ponad Granicami im. św. Jacka Odrowąża zapraszają na debatę wokół książki prof. dr. hab. Jerzego Eislera pt. Siedmiu Wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR.

Jerzy Eisler, „Siedmiu Wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR" (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Eisler, „Siedmiu Wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR" (źródło: materiały prasowe)

Książka prof. Jerzego Eislera pt. Siedmiu Wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR ukazała się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne. Autor publikacji to wybitny znawca PRL, który próbuje ustalić, w jakim stopniu doświadczenia życiowe i cechy charakteru liderów PZPR wpływały na sprawowanie władzy. Jak ujmuje to autor we wstępie: W początku lat sześćdziesiątych XX w. wielkim powodzeniem cieszył się western Siedmiu wspaniałych. Tytułowi bohaterowie nie byli jednak tak wspaniali, jak można sądzić w pierwszej chwili. W trakcie rozwoju fabuły widzom ukazywał się obraz o wiele bardziej skomplikowany. Pierwsza część tytułu niniejszej książki stanowi świadome zapożyczenie z tytułu głośnego westernu, gdyż jej bohaterowie są również niejednoznaczni. W okresie PRL-u kreowani byli na postac wyjątkowe, o wybitnych cechach, predestynujących ich do roli przywódców. Jednak dziś mało kto odważyłby się określić ich przymiotnikiem wspaniali. 

Osoby sekretarzy PZPR wciąż budzą liczne kontrowersje i mogą stać się tematem burzliwej dyskusji. Spotkanie i debatę wokół książki prof. Eislera, zorganizowane przez lubelski oddział IPN, poprowadzi prof. dr hab. Janusz Wrona (UMCS).

Jerzy Eisler, Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR (Wydawnictwo Czerwone i Czarne)
Spotkanie i debata: 21 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Sala Unii Lubelskiej Klasztoru O.O. Dominikanów w Lublinie
ul. Złota 9, Lublin
Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Lublinie
Fundacja Ponad Granicami im. św. Jacka Odrowąża

 

 

Dodaj komentarz