• 2014-11-18

Temptus Fantasy – dźwięk, ruch i wyobraźnia

22 listopada na scenie Teatru Capitol we Wrocławiu wystawiony zostanie spektakl muzyczno-taneczny Temptus Fantasy, którego reżyserem jest Jacek Gębura.

Teatr Muzyczny Capitol, „Temptus Fantasy", plakat (źródło: materiały prasowe)

Teatr Muzyczny Capitol, „Temptus Fantasy", plakat (źródło: materiały prasowe)

Spektalt Temptus Fantasy to efekt wspólnej pracy muzyków – twórców płyty Temptus Fantasy, a także tancerzy Teatru Muzycznego Capitol, pod kierownictwem choreografa i reżysera Jacka Gębury. Eteryczno-energetyzujące brzmienia i muzyczne eksperymenty znane z płyty Tempus Fantasy, zyskały w spektaklu Teatru Muzycznego Capitol nową jakość. Połączenie kontrastujących stylistyk muzycznych i wrażeń wzbogacił taniec. Wizualną stronę projektu dopełniły także efekty świetlne i wizualizaje oraz fantastyczna scenografia, inspirowana sennymi marzeniami.

Fascynacja dźwiękiem i ruchem oraz wyobraźnia twórcy odgrywają kluczową rolę w widowisku przygotowanym przez Jacka Gęburę – reżysera, autora choreografii i tanecznego libretto. Na pograniczu jawy i snu, realności i magii, między niebem a piekłem… Tancerze, tworzący sceniczną wspólnotę, przeniosą siebie i widzów na drugą stronę – w niebyt, poza życie, w piękny i barwny świat muzycznych fantasmagorii pianistki, Katarzyny Borek. Klasyczne brzmienie przeplatać będzie muzyka elektroniczna, w wykonaniu Wojciecha Orszewskiego (Vojto Monteur). Poetycka opowieść o przemijaniu rozgrywa się w feerycznych dekoracjach Anny Chadaj, scenografki, która kilkakrotnie już współpracowała z Capitolem.

Ważnym elementem spektaklu będzie również obraz z projekcji video, który dopowiada i komentuje wydarzenia na scenie. Widzowie przedstawione zostanie multimedialne widowisko, odwołujące się do wrażliwości (nie tylko artysty), niejednoznaczne i symboliczne. Tytułowa fantazja pojawia się w kontekście świata wyobrażonego, ale również rodzaju utworu muzycznego, z którego czerpią Borek i Orszewski. Rachmaninow, Prokofiew, Liszt, Chopin, Albeniz, Górecki, Ravel, Debussy, Bartok – na ich kompozycjach opiera się muzyczny eksperyment autorów Temptus Fantasy, składający się z licznych, kontrastujących ze sobą motywów. Choreografia spektaklu opiera się na modern dance – współczesną klasykę, z wykorzystaniem różnych form tańca współczesnego. Często są to organiczne sposoby pracy z ciałem, z ruchem, bez skodyfikowanych elementów.

Libretto, choreografia i reżyseria: Jacek Gębura
Muzyka: Katarzyna Borek i Vojto Monteur
Kostiumy i scenografia: Anna Chadaj
Projekcje: Jakub Lech
Reżyseria światła: Tomasz Filipiak
Występują: Katarzyna Borek – fortepian, Vojto Monteur – instrumenty elektroniczne;
Tancerze: Bożena Bukowska, Ilona Gumowska, Marta Hichel, Anna Kasprzak, Maja Lewicka, Katarzyna Torzyńska, Mateusz Brenner, Albert Ciastek, Piotr Małecki, Jan Nykiel, Michał Szymański

Widowisko muzyczno-taneczne Temptus Fantasy
Premiera: 22 i 23 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Duża Scena, Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67
Wrocław

Dodaj komentarz