• 2014-11-18

Zawód projektant – o roli i odpowiedzialności designera

Design to nie tylko modny gadżet. 20 listopada w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu Magda Kochanowska opowie o projektowaniu zaangażowanym w problemy współczesności.

„Zawód projektant: świadomość i działanie" (źródło: materiały prasowe)

„Zawód projektant: świadomość i działanie" (źródło: materiały prasowe)

Wykład Zawód projektant: świadomość i działanie to kontynuacja cyklu o roli współczesnego designu, pt. Projekt dla…, autorstwa Kamili Krzanik-Dworanowskiej. Spotkania poruszają zagadnienie designu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów. Design to nie tylko modny gadżet z kolorowego czasopisma,ale dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu. Spotkania z teoretykami i praktykami designu mają pozwolić odbiorcy lepiej zrozumieć istotę projektowania. Najbliższy wykład dotyczy wystawy zrealizowanej przez Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie w Galerii Salon Akademia, którą można było oglądać od marca do kwietnia 2014 roku. Zaproszonym gościem jest teoretyk i krytyk desigu, Magda Kochanowska.

Prezentowane w ramach warszawskiej wystawy projekty powiązane zostały z pięcioma hasłami identyfikującymi obszary, w których ogniskują się kluczowe problemy współczesnego świata. Hasła, które budują strukturę wystawy to: globalizacja, urbanizacja, demografia, środowisko, technologia – stają się one filtrami, przez które oglądamy mozaikę problemów współczesnego świata. W każdym obszarze można zidentyfikować i opisać dziesiątki problemów czekających na rozwiązanie. Problemy są dla projektantów wyzwaniami, impulsami, które prowadzą ich do poszukiwania i tworzenia nowych rozwiązań. Interpretują je w specyficzny dla swojej profesji sposób i starają się dążyć do tzw. pozytywnej zmiany. Kreowane rozwiązania coraz częściej kierują uwagę ku idei slow life – zwrotu ku lokalności, naturze, energii odnawialnej, aktywności, trwałości. Niekiedy są to krytyczne komentarze, które mają za zadanie podnieść świadomość dotyczącą problemu, innym razem – próby realnych rozwiązań: gotowe produkty lub systemy. Wystawa odnosiła się jedynie do wyselekcjonowanych zagadnień, przyjmując punkt widzenia projektanta i stawiając go w roli świadomego i odpowiedzialnego członka globalnej społeczności, który nieustannie określa swoją postawę wobec haseł związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Magda Kochanowska (ur. 1977) – adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2010 roku obroniła doktorat. Autorka licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Teoretyk i krytyk designu, kuratorka wystaw. Od wielu lat zajmuje się promocją polskiego projektowania na arenie międzynarodowej. Realizowała liczne projekty wystawiennicze m.in. w Wiedniu, Madrycie i Saint-Etienne. W kwietniu 2014 roku pełniła funkcję kuratora wystawy designu polskiego prezentowanej podczas Design Week w Mediolanie. Obecnie pełni funkcję Kuratora Generalnego polskiej prezentacji designu na II Biennale Designu w Istambule 2014.

Wykład Zawód projektant: świadomość i działanie, Magda Kochanowska
20 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6
Toruń

 

Dodaj komentarz