• 2014-11-18

Kuchnia i kino w jednym

Stary Browar w Poznaniu zaprasza na najważniejszą filmową imprezę kulinarną w Polsce – 6. Kuchnia+ Food Film Fest, która potrwa od 21 do 23 listopada. To jedyna tego typu impreza w Polsce. Jej ideą jest przybliżenie wielbicielom dobrego jedzenia i fanom gotowania świata kulinariów.

Plakat 6. Kuchnii Food Film Fest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat 6. Kuchnii Food Film Fest (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 listopada w sekcji Społeczeństwo widzowie zobaczą produkcje dotyczące społecznego znaczenia jedzenia. Przegląd rozpocznie film Zdrowy jak jogurt. Twórcy przedstawiają w nim kulisy powstawania tego produktu, odpowiadają na pytanie jak należy go jadać i czy w ogóle warto. Zaraz po nim będzie można zobaczyć dokument Ziarno niezgody, który przedstawi nieznaną społeczeństwu wojnę, którą wielkie firmy toczą z rolnikami o ziarno. Kolejny film  Food Chains. Rolnik czy niewolnik? uzmysłowi widzom, że w kulinariach liczy się nie tylko to, co jest na talerzu, ale też skąd to jedzenie się wzięło i kto je przygotował. Zawsze na końcu tego łańcuszka jest rolnik, który nierzadko zarabia dużo mniej niż warta jest jego praca.

22 listopada to sekcja Kultura kulinarna. Na ten dzień Kuchnia+ przygotowała pięć tytułów. W pierwszym bloku zostanie zaprezentowany Dashi  esencja Japonii o zwodniczo prostym bulionie wykorzystywanym w przygotowywaniu japońskich zup. Film uzupełni dokument Shoyu i sekrety japońskiej kuchni. Jednym z filarów, na których oparta jest japońska tradycja kulinarna jest shoyu, który powszechnie znany jest jako sos sojowy. Cała jego magia polega na tym, że do jego produkcji potrzebny jest grzyb, który rośnie wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z kolei w Gotowane i surowe  kulinarna podróż po Tajwanie twórcy filmu, przemierzając tytułową wyspę zatrzymują się w siedmiu miejscach, w tym w restauracji jednego z najwyższych drapaczy chmur na świecie, a także na zdumiewającym nocnym rynku. Ostatnim akcentem dnia będzie dokument Na tropach generała Tso. Kurczak generała Tso to jedno z najbardziej popularnych dań chińskich restauracji w Stanach Zjednoczonych.

23 listopada organizatorzy zapraszają na sekcję Smakosze. A w niej film Kawior – czarne złoto. Kamery ukażą ludzi, którzy kawior zmienili nie tylko w biznes, ale też styl życia. Natomiast Kobiety i szampan przybliży sylwetki sześciu kobiet związanych z produkcją tytułowego alkoholu. Będzie można się przekonać, że szampan wcale nie musi być rodzaju męskiego, i to właśnie kobiety są matkami jego sukcesu. Kaiseki  menu Koyamy otworzy przed widzami świat japońskiego mistrza kuchni Hirohisy Koyamy. Z Japonii uczestnicy przeglądu przeniosą się do słonecznej Hiszpanii w filmie El Celler de Can Roca  za kulisami najlepszej restauracji świata. Jak tytuł wskazuje, będzie można poznać sekrety jednej z najbardziej cenionych restauracji na Ziemi. Przegląd zamknie perełka w postaci dokumentu Uczta.

6. Kuchnia+ Food Film Fest
Od 21 do 23 listopada 2014 roku
Stary Browar w Poznaniu

Dodaj komentarz