Wieczór z Rachelą Auerbach w Małej Literackiej

19 listopada odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Mała literacka w Teatrze Nowym w Łodzi. Tym razem będzie ono poświęcone pisarce Racheli Auerbach.

Mała Literacka, „Ona jest kapkę uparta, ale co to za talent! – o Racheli Auerbach" (źródło: materiały prasowe)

Mała Literacka, „Ona jest kapkę uparta, ale co to za talent! – o Racheli Auerbach" (źródło: materiały prasowe)

O Racheli Auerbach, związanej z Łodzią polskiej pisarce pochodzenia żydowskiego, opowie Karolina Szymaniak, literaturoznawczyni i tłumaczka, redaktorka zebranych tekstów pisarki, które ukażą się niedługo nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.  Po spotkaniu aktorzy Teatru Nowego przeczytają performatywnie fragmenty tekstów Auerbach w reżyserii Zdzisława Jaskuły.

Na spotkaniu zostanie omówiona nowatorska, wyrastająca z doświadczeń modernistycznych eksperymentów, a pod pewnymi względami prekursorska zagładowa i pozagładowa twórczość i działalność Auerbach – autorki, którą Grzegorz Niziołek ostatnio nazwał zapomnianą antenatką Teatru Śmierci Tadeusza Kantora.

Ona jest kapkę uparta, ale co to za talent! – notowała w dzienniku pod datą 7 maja 1944 roku Basia Temkin-Bermanowa, komentując jedną z prac Racheli Auerbach napisanych po wyjściu z getta na zlecenie Żydowskiego Komitetu Narodowego. Tak, bez wątpienia ta wciąż niedostatecznie znana pisarka, krytyczka i dziennikarka, tworząca po polsku i w jidysz, była uparta i utalentowana, niezwykle zdeterminowana, często zapewne szorstka i swoją bezkompromisowością nie zawsze jednała sobie ludzi.

Karolina Szymaniak

Rachela Auerbach – polska pisarka, dziennikarka i krytyczka żydowska, pisząca po polsku i w jidysz. Jedna z trojga ocalałych współpracowników Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Dużą część życia poświęciła dokumentacji Zagłady, stworzyła kolekcję świadectw w Instytucie Yad Vashem, współpracowała przy przygotowaniach procesu Eichmanna. Blisko związana z awangardą artystyczną i środowiskiem filmowym. Współpracowała z Aleksandrem Fordem nad scenografią do Ulicy granicznej (pierwszego polskiego fabularnego obrazu Holokaustu w polskim kinie – duża część filmu powstawała w powojennej Łodzi). Autorka m.in. Na polach Treblinki (jednego z pierwszych tekstów poruszających problem podjęty ostatnio w książce J. T. Grossa i I. Grudzińskiej-Gross Złote żniwa), Żydowskie powstanie. (Warszawa 1943) oraz Warszawskie testamenty.

Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni i tłumaczka. Zajmuje się nowoczesnymi literaturami żydowskimi w kontekście modernizmów środkowoeuropejskich przed i po Zagładzie oraz wzajemnymi reprezentacjami kultury żydowskiej i polskiej. Adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie kieruje Pracownią Badań nad Kulturą Jidysz. Autorka książek: Warszawska awangarda jidysz, Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel, Dialog poetów. Stypendystka m.in. MEN, FNP, SYLFF, YIVO Institute for Jewish Research, The Rotschild Foundation, Tygodnika Polityka, Uniwersytetu w Tel Awiwie. Redaktorka naczelna Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce. Wykładała w Paryżu, Strasburgu, Warszawie, Wrocławiu i Wilnie. Współpracowała m.in. z Fundacją Pogranicze, Ośrodkiem Brama Grodzka, MHŻP, MS w Łodzi, Fundacją Shalom, CKJ, MCY (Paryż), JCC Kraków, FDMN.

Spotkanie: Ona jest kapkę uparta, ale co to za talent! – o Racheli Auerbach
19 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Amfiteatr Michała Zadary – foyer Dużej Sali
ul. Więckowskiego 15, Łódź
Mała Literacka i Awangarda i socrealizm, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz