• 2014-11-18

Jacek Herman-Iżycki – Sokotra. Wyspa smoczej krwi

Od 7 listopada w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Jacka Hermana-Iżyckiego pt. Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

Fot. Jacek-Herman-Iżycki, Drzewa butelkowe na płaskowyży Homhil (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jacek-Herman-Iżycki, Drzewa butelkowe na płaskowyży Homhil (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na najnowszą wystawę czasową z cyklu Natura – Sztuka zatytułowaną Sokotra. Wyspa smoczej krwi. Autor wystawy Jacek Herman-Iżycki, poprzez swoje fotografie, przybliża unikalną przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego.

Na barwnych fotografiach zobaczymy niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę. W starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska. W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

Jacek Herman-Iżycki, Sokotra. Wyspa smoczej krwi
Wystawę można oglądać do 7 listopada do 28 grudnia 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Jacek Herman-Iżycki – Sokotra. Wyspa smoczej krwi”

  1. max

    Great staff, are you the same Jacek, in 1986 Denmark you were seeling polish posters??

Dodaj komentarz