• 2014-11-17

Michał Bąk w Kinie Atlantic o nowej książce Filmowy Paryż

20 listopada w warszawskim Kinie Atlantic Michał Bąk będzie rozmawiać na temat swojej nowej książki Filmowy Paryż.

Michał Bąk „Filmowy Paryż” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Bąk „Filmowy Paryż” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu O Północy w Paryżu, po którym dyskusję z autorem książki poprowadzi Artur Wolski. Gośćmi specjalnymi będą Krzysztof Koła (aktor Teatru Studio), który przeczyta fragmenty książki oraz Wojtek Wieteska – operator filmowy i fotograf.

Kino stało się pretekstem do niezwykłej podróży po miejscach przedstawionych w słynnych produkcjach światowej kinematografii, jak Kod da Vinci, Dzwonnik z Notre Dame, Danton, Maria Antonina, O północy w Paryżu, Trzy kolory, czy Amelia. Jest to wyprawa przez epoki – od średniowiecza do czasów współczesnych. Zwiedzamy Luwr, katedrę Notre Dame, czy wieżę Eiffla. Zaglądamy również w miejsca nieznane, choć równie niezwykłe – takie jak pierwszy adres Ernesta Hemingwaya w Paryżu, podziemia Opery Garnier, ulubione kawiarnie filmowych bohaterów, niezapomniany Place Sainte-Geneviève, gdzie dosłownie można cofnąć się w czasie, czy stacja metra, która powstała tylko po to, by grać w filmach.

Michał Bąk „Filmowy Paryż” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Bąk „Filmowy Paryż” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poznajemy interesujące postaci, które stały się bohaterami owych filmów – templariuszy, króla Henryka IV Burbona, Ludwika XVI i jego żonę Marię Antoninę, a także Ernesta Hemingwaya, Francisa Scotta Fitzgeralda i wielu innych. Teraz już na zawsze będą się nam kojarzyć z Citè, Montmartre, czy Dzielnicą Łacińską. Podobnie jak filmowcy – Georges Méliès, Marcel Carné, Jean-Luc Godard, Roman Polański, Volker Schlöndorff, a ostatnio Sofia Coppola czy Natalie Portman.

Michał Bąk – Absolwent Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Laureat licznych konkursów wiedzy o filmie. Pisze opowiadania, a także scenariusze filmowe. Miłośnik historii, lat 60., kultury brytyjskiej i francuskiej.

Filmowy Paryż – spotkanie
20 listopada 2014 r.
Kino Atlantic w Warszawie
Warszawa

Dodaj komentarz