• 2014-11-15

Zamkowe Spotkania z Operą − Gospel i Mozart Gala

29 listopada i 27 grudnia w Wałbrzychu odbywać się będzie cykl comiesięcznych wydarzeń artystycznych − Zamkowe Spotkania z Operą.

Olga Maroszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Maroszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zamkowe Spotkania z Operą to podróż przez najznakomitsze dzieła wokalne podchodzące z oper, oratoriów, operetek, musicali, utwory z zakresu chóralistyki i pieśniarstwa. Przez cały 2014 rok udział w Festiwalu weźmie ponad 180 artystów z powodzeniem odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej. Zaprezentują oni zróżnicowane programy światowych kompozytorów tworzących w okresach od baroku do współczesności.

Serdecznie zapraszamy na dwa ostatnie wydarzenia w ramach I Festiwalu Zamkowe Spotkania z Operą na Zamku Książ w Wałbrzychu. Już 29 listopada o godz. 18.00 w Sali Balowej odbędzie się Gospel Gala, podczas której zabrzmią najsłynniejsze standardy muzyki gospel i negro spirituals w znakomitym wykonaniu.

Muzyka gospel, choć zrodziła się na przełomie XIX i XX wieku, to swoimi korzeniami sięga stulecia wcześniej. Jej historia zaczęła się od przebudzenia duchowego, jakie nastąpiło wśród czarnoskórych niewolników, do którego doszło dzięki ich uczestnictwu w tzw. camp meeting revivals, gdzie gromadzili się na nabożeństwach, sprowadzeni przez swych białych panów.

W wigilię Andrzejek zaprezentują się znakomici artyści: Olga Maroszek – wybitna polska śpiewaczka, gwiazda Teatru Wielkiego w Łodzi. Artystka dysponująca rzadko spotykanym kontraltem zaprezentuje słynne fragmenty muzyki gospel. Octava ensemble – jeden z najlepszych w Europie oktetów wokalnych, zdobywca wielu prestiżowych nagród, a przede wszystkim skupiający w swoich szeregach młodych, pełnych pasji śpiewaków. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniam objął Zygmunt Magiera – chórmistrz oraz lider zespołu.

Zamkowe Spotkania z Operą
29 listopada i 27 grudnia 2014 roku
Zamek Książ w Wałbrzychu

Dodaj komentarz