Gdańska Galeria Güntera Grassa w bajecznej krainie

Od 21 listopada w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. To nie moja bajka!.

Hildegarde Skowasch, „Ktoś”, „Jemand” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hildegarde Skowasch, „Ktoś”, „Jemand” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przeglądając grafiki do wybranych baśni Hansa Christiana Andersena wykonane przez Güntera Grassa, zanurzamy się w ich treść, w poszukiwaniu drugiego dna, odwołującego się do niekontrolowanej podświadomości, na której głębszych pokładach, pod powierzchnią bezpiecznych obrazów i opowiastek, czają się lęki, okrucieństwa, czarna magia. Niejednokrotnie baśnie jedynie pozornie prezentują piękny wyśniony świat, który w rzeczywistości – nawet tej baśniowej – pełen jest ciemnych i bolesnych zakamarków.

Podobnie jest z ludzką psyche kształtującą się od wczesnego dzieciństwa, aż po późną starość. O czym opowiadają tak naprawdę baśnie, które czytają nam do snu rodzicie, dziadkowie, bliscy? Czy pozwalają na sen wolny od koszmarów? Czy umoralniają poprzez ukazywanie piękna i dobra? A może są lustrzanym odbiciem pierwotnych instynktów ludzkiej natury?

Artyści: Günter Wilhelm Grass, Jan Švankmajer, Katarzyna Kozyra, Katarzyna Swinarska, Agata Nowosielska, Martyna Jastrzębska, Dorota Walentynowicz, Yaşam Saşmazer, Hildegard Skowasch, Maciej Rauch

To nie moja bajka!
Wystawę będzie można oglądać od 21 listopada 2014 roku do 4 stycznia 2015 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa

Dodaj komentarz