Autorka książki Angole na spotkaniu w Teatrze Gdynia Główna

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do Teatru Gdynia Główna 18 listopada o godz. 17.30 na spotkanie z Ewą Winnicką, reporterką i autorką nowej książki Angole.

Muzeum Emigracji w Gdyni, spotkanie z Ewą Winnicką - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Emigracji w Gdyni, spotkanie z Ewą Winnicką - plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach cyklu Stacja Emigracja organizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni na rozmowę oraz promocję najnowszej książki Angole zaproszono autorkę, Ewę Winnicką. Spotkanie o różnych obliczach wyjazdów Polaków do Wielkiej Brytanii odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna, a poprowadzi je Dagny Kurdwanowska.

W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o polskiej inwazji na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym najeźdźcom, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy. Angole to przede wszystkim niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich kolonizatorów. To fantastyczna kontynuacja Londyńczyków pół wieku później i w świecie bez granic.
Opis wydawcy

Reportaż Ewy Winnickiej oddaje głos kilkudziesięciu Polkom i Polakom, którzy w ostatnich latach w ramach nowej fali emigracji osiedlili się na Wyspach, doświadczając zarówno zawodowych sukcesów, jak i dotkliwych porażek. To bardzo aktualna i wielowątkowa opowieść o zderzeniu wyobrażeń polskich emigrantów z mentalnością, kulturą i prawem Brytyjczyków. Spotkanie i rozmowę o różnych obliczach wyjazdów Polaków do Wielkiej Brytanii poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Kim jest Anglik dla Polaka? Kim Polak dla Anglika? Ewa Winnicka wysłuchała kilkudziesięciorga polskich „najeźdźców” na Wyspy. Opowiedzieli jej, w jakie wpadali pułapki, jak się z nich wydobywali albo nie, jak zwyciężali, nieraz w wielkim stylu, jak walczyli o prawa pracownicze, nie tylko dla siebie. Aktualna, poważna i dowcipna książka reporterska dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w drogę. A wybrały się już podobno dwa miliony.
Małgorzata Szejnert

Ewa Winnicka – studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1999 roku związana z Polityką, publikuje także w Tygodniku Powszechnym, włoskim Internazionale i Dużym Formacie. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: Londyńczycy, nominowanej do Nagrody Gryfia, oraz Nowy Jork zbuntowany.

Angole. Polska inwazja na Anglię – spotkanie
18 listopada 2014 roku, godz. 17.30
Teatr Gdynia Główna
Gdynia

Dodaj komentarz