• 2014-11-15

Czarny węgiel, kruchy lód w ramach Jedenastek w Kinotece

Najnowszy film Diao Yinana Czarny węgiel, kruchy lód zostanie przedpremierowo pokazany 16 listopada o godz. 11.00 w warszawskim kinie Kinoteka.

„Czarny węgiel, kruchy lód” reż. Yinan Diao (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarny węgiel, kruchy lód” reż. Yinan Diao (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie dzieło chińskiego reżysera w polskich kinach pojawi się dopiera za ponad dwa miesiące, 23 stycznia 2015 roku. Czarny węgiel, kruchy lód w warszawskiej Kinotece zostanie pokazany znacznie wcześniej, bo już 16 listopada. Wszystko za sprawą nowego cyklu Jedenastki w Kinotece.

„Czarny węgiel, kruchy lód” reż. Yinan Diao (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarny węgiel, kruchy lód” reż. Diao Yinan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czarny węgiel, kruchy lód to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji Sokołem maltańskim i Trzecim człowiekiem) oraz przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Srebrnym Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

Jedenastki w Kinotece to nowy projekt warszawskiej Kinoteki. W każdy weekend o godz. 11.00 można zobaczyć film w promocyjnej cenie, a w kasie kina nabyć premierowe DVD. W niedzielnym programie znajdzie się pokaz filmu, który w polskich kinach pojawi się dopiero za parę miesięcy. W trakcie pierwszego weekendu widzowie zobaczyli przedpremierowo Drogę krzyżową Dietricha Brüggemanna, nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale. W najbliższy weekend, 15 i 16 listopada, w programie Jedenastek, oprócz Czarnego węgla, kruchego lodu znalazły się też tak uznane tytuły, jak Pozycja dziecka Calina Petera Netzera (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie) i Powtórnie narodzony Sergia Castellitty z Penelope Cruz.

Czarny węgiel, kruchy lód
Reżyseria: Diao Yinan
Obsada: Fan Liao, Lun Mei Gwei, Xuebing Wang
Dystrybutor: Aurora Films
Kino Kinoteka w Warszawie
Przedpremiera: 16 listopada

Dodaj komentarz