Misia Sert – la belle époque oczami słynnej Polki

W listopadzie Wydawnictwo Muza proponuje czytelnikom biografię Misi Sert. Autorzy przedstawiają jej postać na tle historii Paryża w okresie belle époque.

Arthur Gold, Robert Fizdale, „Misia Sert”, okładka (źródło:materiały prasowe)

Arthur Gold, Robert Fizdale, „Misia Sert”, okładka (źródło:materiały prasowe)

Kobieta, która odkryła dla świata Coco Chanel, przyjaciółka Prousta i Picassa, muza Renoira i Toulouse-Lautreca. Misia Sert. Biografia niezwykłej Polki autorstwa Arthura Golda i Roberta Fizdale’a trafi do rąk czytelników już 19 listopada. Na słynnej okładce La Revue Blanche, jednego z najważniejszych francuskich czasopism okresu belle époque, Toulouse-Lautrec sportretował młodą kobietę w futrze i wielkim kapeluszu. To Misia – córka słynnego, polskiego rzeźbiarza, Cypriana Godebskiego i Zofii Servais. Ta grafika stała się symbolem Paryża przełomu wieków. Misia była symbolem Paryża już za życia.

Przyszła na świat w rodzinie artystów. Już jako dziecko przejawiała duży talent pianistyczny, którym zachwycił się Liszt, a potem jej nauczyciel Gabriel Fauré. Mieszkając z ojcem i jego drugą żoną w Paryżu, często towarzyszyła im podczas przyjęć w Hotelu Lambert, gdzie poznała wielu artystów, muzyków i śmietankę towarzyską Francji. Gdy poślubiła swojego pierwszego męża, Tadeusza Natansona – mecenasa sztuki, stała się prawdziwą muzą całego środowiska artystycznego. Odeszła od Natansona w atmosferze wielkiego skandalu, związując się z milionerem i krytykiem sztuki, Alfredem Edwardsem. Miłość swojego życia, katalońskiego malarza, José Maríę Serta, poznała podczas rejsu do Rzymu.

Największym darem Misi była umiejętność inspirowania innych. Podziwiano jej wyjątkowy styl i nieprzeciętną urodę. Paryż huczał od plotek na jej temat. Była muzą Augusta Renoira i Henri de Toulouse-Lautreca. Przyjaźniła się z Debussym, Strawińskim, Apollinaire’em. Kochał się w niej Marcel Proust, którego zainspirowała do stworzenia dwóch postaci w książce W poszukiwaniu straconego czasu. To właśnie Misi Coco Chanel zawdzięcza swój spektakularny sukces.

Misia Sert to nie tylko biografia niezwykłej kobiety. To opowieść o Paryżu i paryżanach. To historia artystycznej bohemy stolicy szyku i elegancji, dzięki której czytelnik przenosi się do magicznych czasów belle époque.

Arthur Gold i Robert Fizdale Misia Sert 
Premiera: 19 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Muza SA

Dodaj komentarz