• 2014-11-15

SZPAK zagnieździ się w Szczecinie

Od 20 do 23 listopada w Szczecinie odbywać się będzie VIII Festiwal Komedii SZPAK, jedno z największych wydarzeń w Polsce związanych ze sztuką kabaretową.

Iza Kala (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iza Kala (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ósma edycja to początek wielkiej rewolucji. Po pierwsze zmiana nazwy (wcześniej Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów SZPAK). Po drugie – nowe logo festiwalu. Po trzecie – nowa strona internetowa.

Po czwarte – i najważniejsze – nowa formuła festiwalu. Rewolucję zacznie się nieśmiało, ale… atrakcyjnie. Obok znanych i lubianych przez widzów form zaprezentowane zostaną nowe, ciekawe wydarzenia nie tylko kabaretowe.

W części konkursowej VIII Festiwalu Komedii SZPAK 2014 zaprezentują się między innymi – kabaret Czołówka Piekła, kabaret Inaczej, Kazio Sponge, kabaret 44–200, kabaret Z nazwy, kabaret Nic nie szkodzi, kabaret 7 minut po, kabaret Sakreble. Widzów rozśmieszać także będą stand-uperzy – Iza Kała i Marcin Zbigniew Wojciech. W programie także projekcja filmu Baśń o ludziach stąd w reżyserii Władysława Sikory, wieczór improwizacji oraz stand up, spektakle komediowe dla najmłodszych, w tym także akcja Czerwone Noski, która pozwoli na chwilę beztroski małym pacjentom szczecińskiego szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej. Jedną z gwiazd SZPAKA będzie Szymon Majewski ze spektaklem OCH-Teatru One Mąż Show, a w widowisku finałowym wystąpią m.in. Piotr Bałtroczyk, kabaret Jurki, Kacper Ruciński, kabaret Czesuaf. Spektakl wyreżyseruje Grzegorz Dolniak.

SZPAK to jednak nie tylko konkurs, to również gwiazdy, znani konferansjerzy i uznane autorytety polskiej estrady, których różnorodność sprawia, że to festiwal prezentacji nie tylko sztuki stricte kabaretowej ale też działań z pogranicza teatru, pantomimy, muzyki. Interdyscyplinarnego wymiaru festiwalowi dodają również prezentacje pozakonkursowe, w których realizację zaangażowani są artyści różnych dziedzin sztuki.

Idąc za nieustannym rozwojem form i środków wyrazu w 2014 roku zapadła decyzja o rozwinięciu formuły festiwalu do interdyscyplinarnego festiwalu sztuk związanych z szeroko rozumianą komedią. Od tego momentu organizatorzy stawiają sobie za cel otwarcie festiwalu na nowe formy: spektakle teatralne, improwizacje, stand up, monodramy, film, rysunek, sztuki audiowizualne, literaturę, etc. SZPAK ma być swoistym kolażem różnych środków wyrazu, którym przyświeca wspólny cel – uśmiech odbiorcy.

VIII Festiwal Komedii SZPAK
Od 20 do 23 listopada 2014 roku
Szczecin

Dodaj komentarz