• 2014-11-14

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska: Po prostu męża mi brakuje

Od 14 listopada w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile można oglądać wystawę fotografii Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej pt. Po prostu męża mi brakuje.

Fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Mama Pani Basi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Mama Pani Basi (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Zaczęło się od mojej mamy. Nie myślałam wtedy, że takich spotkań będzie więcej, zależało mi po prostu na tym, żeby po śmierci taty otoczyć ją większym zainteresowaniem. Wydawało mi się to naturalne i sprawiedliwe. Została sama, nagle bez wszystkich obowiązków osoby opiekującej się kimś chorym, miała czas.

Po paru miesiącach natknęłam się na panią Walerkę i wtedy zrozumiałam, że chcę poznać takich kobiet więcej. Pozwalałam bohaterkom mówić i słuchałam. Robiłam zdjęcia. Nie zadawałam zbyt wielu pytań. Niektóre mówiły o mężach dużo, inne wcale.

Okazało się, że dużo ważniejsze od zdjęć są same spotkania i rozmowy. Czasami słowa, a często cisza, były tak istotne, że czas na fotografowanie się kurczył. Ale to nie szkodzi – jestem wdzięczna wszystkim moim paniom, że zgodziły się ze mną spotkać i podzieliły się swoimi wspomnieniami, myślami, nieraz snami.

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska. Fragment wstępu do książki Po prostu męża mi brakuje. Spotkania z wdowami

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska (ur. 1979 r.) mieszka i pracuje w Warszawie. Jest architektem i fotografem niezależnym. Od 2012 roku członek ZPAF, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013 r.). Brała udział w kilkunastu wystawach, realizuje własne projekty fotograficzne. Z potrzeby serca zajmuje się portretem i dokumentem, a dla czystej przyjemności robi zdjęcia streetowe i lepi z gliny. W 2013 roku wydała swoją pierwszą książkę fotograficzną Po prostu męża mi brakuje. Spotkania z wdowami.

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Po prostu męża mi brakuje
Wernisaż: 14 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 10 grudnia 2014 roku
Galerii Muzeum S. Staszica w Pile
ul. Browarna 18
Piła

Dodaj komentarz