DNA kobiety: z Polski do Anglii

Od 22 listopada w londyńskiej Galerii POSK będzie można oglądać wystawę polskiej sztuki współczesnej DNA kobiety.

Łukasz Jankiewicz, „Samotność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Jankiewicz, „Samotność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w wystawie zostały wybrane różnorodne prace młodych artystów, aby zademonstrować widzom szeroki przekrój najnowszych trendów w polskiej sztuce współczesnej. W wystawie wezmą udział m.in. tacy artyści jak Grzegorz Klimek, Łukasz Jankiewicz, Viola Tycz, Katarzyna Rutkowska i Katarzyna Morańda, którzy zdobyli już uznanie w polskim środowisku artystycznym.

Wiodącym tematem wystawy stanie się kobieta – niepowtarzalna, fascynująca i wyjątkowa, która była i pozostaje inspiracją dla artystów wszystkich epok. Wystawa DNA kobiety ma zamiar pokazać, że wizerunek kobiety we współczesnym polskim malarstwie nie jest oczywisty i jednolity.

Dla Grzegorza Klimka kobieta jest przede wszystkim tajemnicą, którą artysta próbuję odgadnąć i zrozumieć, zmieniając przestrzeń malarska w swego rodzaju element wyrafinowanej gry. Zaś dzieła Łukasza Jankiewicza pokazują zafascynowanie kobiecym ciałem, a wizerunek kobiety przedstawiony przez tego artystę przyciąga wzrok widza swoją zmysłowością.

Ciekawie i też bardzo różnie postrzegają kobietę młode polskie artystki. Dla Katarzyny Morańdy ważnym jest przedstawienie kobiety w jej zmienności, w różnych obliczach – w zależności od dnia, chwili, nastroju, sytuacji. Viola Tycz natomiast pragnie pokazać obraz współczesnej kobiety z dużego miasta: śmiałej, ambitnej, seksownej. Jeszcze inaczej podchodzi do tematu Katarzyna Rutkowska, która w swoich przedstawieniach kobiety robi akcent na głębię i tajemniczość, prowokując do rozmyślań i zastanowienia.

DNA kobiety
Wystawę będzie można oglądać od 22 listopada do 5 grudnia 2014 roku
Galeria POSK
238-246 King Street, London, W6 ORF

Dodaj komentarz