Sygnatura – wystawa w ramach Warsaw Photo Days 2014

Wystawa Sygnatura to wybór fotografii od lat 60. XX wieku aż po współczesność. Będzie ją można odglądać w galerii Kordegarda od 14 do 30 listopada.

Józef Robakowski „Foliomontaż 2" (technika własna), 1969, z kolekcji Many Hands Make Light Work (materiały prasowe)

Józef Robakowski „Foliomontaż 2" (technika własna), 1969, z kolekcji Many Hands Make Light Work (materiały prasowe)

Fotografia jest medium, przy którego powstawaniu pomiędzy twórcą a dziełem stoi sprzęt rejestrujący obraz. Taka sytuacja, w połączeniu z reprodukowalnością obrazu fotograficznego, kłóci się z pojęciem sztuki traktowanej jako gest i podpis artysty tworzącego unikatowe zapisy rzeczywistości.

Tymczasem pokusa autorskiej ingerencji artysty w fotografię, potrzeby włączenia jego kreatywnej ręki w proces tworzenia nie słabnie i jest wciąż aktualna. Podmalowywane dagerotypy, monidła, praca z emulsją czy ręcznie retuszowane negatywy i odbitki to tylko niektóre z jej przejawów. Melanż mechanicznego fotograficznego zapisu i interwencji twórcy pozwala zachować energię tej niepowtarzalnej sytuacji. Powstają unikalne działania na papierze, odbitce, negatywie, stając się sygnaturą – autorskim stemplem, znakiem.

Wystawa Sygnatura to subiektywny wybór dzieł z okresu od lat 60. XX wieku aż po współczesność, dla których obraz fotograficzny jest polem ingerencji artystów. Wśród artystów, których prace znalazły się na wystawie znajdują się: Dorota Buczkowska, Zbigniew Dłubak, Łódź Kaliska, Natalia LL, Andrzej Partum, Andrzej Pawłowski, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, Zygmunt Rytka, Piotr Szpilski, Leszek Wesołowski, Bartek Wieczorek.

Sygnatura
Wystawę można oglądać w dniach 14–30 listopada 2014 roku
Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15
Warszawa

Wernisaż wystawy: 13 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Spotkanie z artystami na wystawie: 14 listopada 2014 roku, godz. 17.00

 

Dodaj komentarz