Multimedialny Komiks Interaktywny Odpamiętani

Multimedialny Komiks Interaktywny Odpamiętani to projekt Fundacji Gdzie i Hmmm Studio, który miał swą premierę 11 listopada. Opowiada historię młodego chłopaka, który pewnego dnia 2014 roku budzi się jako porucznik Leonard Lepszy – uczestnik walk o wyzwolenie Przemyśla w 1918 roku.

Multimedialny Komiks Interaktywny „Odpamiętani” – plansza (źródło: materiały prasowe)

Multimedialny Komiks Interaktywny „Odpamiętani” – plansza (źródło: materiały prasowe)

Bohater trafia do szpitala psychiatrycznego. Dla lekarzy zagadką jest, że nie rozpoznaje rzeczywistości współczesnej, natomiast doskonale orientuje się w wydarzeniach I Wojny Światowej. Fabuła komiksu prowadzona jest dwutorowo: realia roku 2014 płynnie przeplatają się z wydarzeniami przemyskimi.

Scenariusz komiksu Odpamiętani autorstwa Pawła Śmiałka opiera się w dużej mierze na zapiskach wspomnień porucznika Leonarda Lepszego, uczestnika walk o Przemyśl. Natomiast identyfikacja wizualna projektu i grafika komiksu autorstwa Marcina Wierzchowskiego inspirowana jest sztuką awangardową i kierunkami takim jak: dadaizm, konstruktywizm, modernizm Bauhausu. Jednocześnie operuje współczesnym językiem graficznym, który jest dedykowany głównie młodemu odbiorcy.

Jest to publikacja typowo internetowa (komiks jest animowany). Na stronie projektu znajdzie się plik PDF do ściągnięcia i samodzielnego wydrukowania zeszytu.

Twórcy komiksu zaplanowali kilka spotkań autorskich, między innymi 21 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz 30 listopada w Forum Przestrzenie w Krakowie.

Multimedialny Komiks Interaktywny Odpamiętani
Scenariusz: Paweł Śmiałek
Identyfikacja wizualna i grafika: Marcin Wierzchowski
Premiera: 11 listopada 2014 roku
Fundacja Gdzie, Hmmm Studio

Dodaj komentarz